رتبه الکسا چیست و آیا اصلا مهم است؟

همیشه زمانی که بحث از کیفیت و سنجش یک محصول و خدمات به میان می آید. ناخودآگاه مقایسه یک کالا با کالای دیگر پیش می آید. وب سایت ها نیز از این قضیه مستثنی نیستند. الکسا یکی از معروفترین وب سایت ها برای مقایسه و تحلیل وب سایت شماست.

الکسا از کجا شروع به کار کرد ؟

الکسا یک شرکت زیر مجموعه کمپانی آمازون (Amazon.com) است که سال ۱۹۹۶ در ایالت کالیفرنیا آمریکا تاسیس شده است. تخصص الکسا در حوزه جمع آوری دیتا از طریق نوار ابزار‌های مختلف (toolbars) و اکستنشن‌های مرورگرهای مختلف (web browser extensions) می‌باشد. از جدیدترین فعالیت‌های قابل توجه آن‌ها می‌توان به ایجاد یک پایگاه داده به عنوان مبنای ابزار Wayback Machine اشاره کرد. وی بک ماشین یا “ماشین راه به گذشته”، امکان دسترسی به کپی دقیق از صفحات اینترنت در زمان‌های مختلف گذشته را فراهم می‌کند. این ابزار در زمان‌های مختلف به آرشیو کردن نسخه‌ای از سایت‌ها می‌پردازد. البته الکسا همیشه با نام “رتبه الکسا” شناخته شده است و در واقع ابزاری است که وبسایت‌های مختلف را بر اساس شهرت یا عملکرد آن‌ها در سه ماه اخیر رتبه بندی می‌کند.

رتبه‌های الکسا چگونه اندازه گیری می‌شوند؟

الکسا در وب سایت خود مکانسیم عملکرد خود را بر مبنای، رتبه الکسا با تلفیقی از میانگین تخمینی بازدیدکنندگان جدید روزانه وبسایت و تعداد تخمینی بازدید صفحات آن وبسایت بر حسب عملکرد ۳ ماه گذشته آن اندازه گیری می‌شود. گذاشته است. منظور از بازدیدکنندگان جدید کاربرانی هستند که با یک IP مشخص به سایت شما وارد شده اند، بنابراین اگر همان کاربر در یک بازه زمانی مشخص، چند بار دیگر نیز به سایت شما وارد شود، ۱ بازدید جدید برای شما ثبت خواهد شد.  وبسایتی که پس از تلفیق بازدیدکنندگان جدید روزانه و تعداد بازدید صفحات بیشترین امتیاز را کسب کند، رتبه ۱ الکسا به این وبسایت تعلق خواهد گرفت. این اطلاعات از طریق زیر مجموعه‌ای از کاربران اینترنت که از یکی از ۲۵ هزار اکستنشن‌های جستجوگر‌های مختلف مانند گوگل کروم، فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر و … استفاده کرده اند، جمع آوری می‌شود. پس از آن، یک الگوریتم خاص اطلاعات به دست آمده را بر اساس موقعیت جغرافیایی بازدیدکنندگان تجزیه و تحلیل می‌کند و بر اساس آن به هر وبسایتی یک رتبه اختصاص داده می‌شود.

رتبه الکسا چه معنایی دارد؟

اکثر مدیران وبسایت‌ها به این مسئله اعتقاد دارند که بین رتبه الکسا سایت و ترافیک ورودی آن‌ها ارتباطی منطقی وجود دارد. برای مثال، برای سایت‌های نسبتا محبوب رتبه جهانی الکسا در بازه‌ی ۵۰۰۰۰ تا ۱۰۰.۰۰۰ در نظر گرفته می‌شود، و سایت‌های محبوب‌تر پایین‌تر از ۵۰۰۰۰ قرار می‌گیرند. الکسا در وبسایت رسمی خود شرح داده است که رتبه بندی بالاتر از ۱۰۰،۰۰۰ به احتمال زیاد دارای تخمین نادرست (کم دقت) است و هر چه رتبه الکسا به ۱ نزدیک‌تر شود، دقت ترافیک نیز بیشتر خواهد شد. رتبه ۱۰۰،۰۰۰  مرز بین دیده شدن و نادیده گرفته شدن است، اگر وبسایت شما بالاتر از صد هزار یعنی در سمت دیگر مرز باشد، به احتمال بسیار زیاد ترافیک خوبی به سمت سایت شما روانه نخواهد شد. سایت رسمی الکسا به این مسئله اشاره می‌کند از آن جایی که دیتای خوبی از طرف سایت‌های بالاتر از صد هزار دریافت نمی‌شود، مقایسه بازه‌های مختلف بالاتر از این مرز تفاوت چندانی نسبت به یکدیگر ندارند. برای مثال، تفاوت چندانی بین رتبه ۱۰۰،۰۰۰۰ و ۲۰۰،۰۰۰۰ وجود نخواهد داشت.

چرا مردم به الکسا اعتماد چندانی ندارند؟

به نظر می‌رسد که بسیاری از افراد و مدیران وب سایت‌ها با دسترسی به داده‌های قابل اعتماد تجزیه و تحلیل وب (محبوب‌ترین ابزار ارائه شده توسط گوگل Google Analytics است)، پس از مواجهه با گزارش‌های دوره‌ای الکسا که تنها بر روی چند نکته مانند ترافیک وب و گرایش کاربران و … متمرکز هستند، به داده‌های این ابزار اعتماد چندانی نمی‌کنند.
شاید دو علت زیر از عواملی باشد که به الکسا چندان اعتمادی نداشته باشیم
 الکسا قادر به جمع آوری دیتا از تمامی وبسایت‌ها نیست (آن‌ها به عادت‌ها و گرایش‌های جستجوی هر فرد دسترسی ندارند) و فقط می‌تواند با مشاهده گرایش‌های زیرمجموعه‌ای از چند میلیون کاربر که از طریق یک مرورگر مشخص، خواسته مورد نظر خود را جستجو می‌کنند، دیتای خود را جمع آوری کند. در واقع این به این معنی است که داده‌های خود را تنها از یک جهت و از طریق یک کانال مشخص دریافت می‌کند و این احتمال وجود دارد که اکثر کاربران آن، تولبار الکسا را بر روی مرورگر خود نصب نکرده باشند).
دوم این که علاوه بر منبع دیتای جمع آوری شده، روش جمع آوری نیز دارای اشکال است. همانطور که گفتیم، رتبه الکسا با تلفیقی از میانگین تخمینی بازدیدکنندگان جدید روزانه وبسایت و تعداد تخمینی بازدید صفحات آن وبسایت بر حسب عملکرد ۳ ماه گذشته آن اندازه گیری می‌شود، با توجه به این ادعای ساده که توسط خود الکسا بیان شده است، به نظر می‌رسد که الکسا در بازه محدودی گزارش‌های تحقیقات خود را تهیه می‌کند.

چرا رتبه بندی الکسا مهم است؟

“چگونگی عملکرد یک وبسایت” برای بیشتر صاحبان وبسایت‌ها بسیار مهم است. البته وقتی وبسایت خود را مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌دهید، توصیه می‌کنیم همچنان از Google Analytics استفاده کنید؛ چرا که بررسی دیتای الکسا معنا و مفهوم دقیق و مهمی برای شما نخواهد داشت. البته وقتی به سایت رقیب خود نگاهی می‌اندازید و به یک مقایسه یا نگاه کلی نسبت به سایت خود نیاز دارید، استفاده از ابزار الکسا مفید خواهد بود. اگر گروهی از بازدیدکنندگان و مشتریان شما از هر دو سایت بازدید می‌کنند، در این صورت است که مقایسه گزارش‌های الکسا تا حدودی مفید خواهد بود. اما باید بدانید که حتی با وجود چند هزار اختلاف در رتبه بین دو سایت، قطعا سایتی که رتبه بهتری دارد، ترافیک بیشتری نخواهد داشت. حال اگر وبسایت رقیب شما پشت مرز صدهزاری که اشاره شده قرار گرفته باشد و سایت شما رتبه بهتری دارد، مقایسه دو وبسایت از طریق گزارش‌های الکسا نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. از طرف دیگر، مقایسه گزارش‌های الکسا برای سایت‌های قدرتمند و محبوب و نزدیک به رتبه ۱ مفیدتر خواهد بود (چراکه دقت داده‌ها نیز بیشتر است).

ثبت نظر