سافتلن با بی‌ام‌و BMW X1 در مشتریان وفاداری ایجاد می‌کند!

سافتلن با بی‌ام‌و BMW X1 در مشتریان وفاداری ایجاد می‌کند!

گروه صنعتی گلرنگ یکی از بزرگترین هلدینگ‌های ایران است که در حوزه‌های بسیار متنوعی فعالیت می‌کند و می‌توان آنرا از موفق‌ترین شرکت‌ها در حوزۀ برندسازی معرفی کرد.
اوه و سافتلن در صنعت شوینده (تولیدات شرکت پاکشو از زیرمجموعه‌های گروه) ، اویلا ، فامیلا و بینگو در صنعت خوراکی و حتی در حوزه‌های آموزشی و فرهنگی گلرنگ رسانه (توزیع کنندۀ سریال‌های خانگی مهران مدیری) و دانشگاه علمی کاربردی گلرنگ از نام‌هایی هستند که با نام گروه گلرنگ پیوند خورده‌اند.
softlan-imarketor
در آخرین طرح‌های بازاریابی و فروش این شرکت، جشنواره‌ای برای مصرف‌کنندگان محصولات شوینده سافتلن برگزار شده است که با توجه به تب و تاب جایزه و قرعه‌کشیِ خودرو در بازار تبلیغاتی ایران، استراتژی خوبی به نظر می‌رسد و با توجه به اینکه ماهیت این برند شوینده است زمان برگزاری آن نیز از ۱۵ دی‌ماه تا ۲۵ اسفند و همزمان با خانه‌تکانی عید مناسب دیده شده است.
شرکت در جشنواره بدین صورت است که مشتریان با ارسال کد درج شده روی محصولات از طریق پیامک هر ۱۵ روز در قرعه کشی سکۀ طلا شرکت داده می‌شوند و در صورت ارسال ۱۰ کد در قرعه‌کشیِ خودروهای سواری و شاسی بلند بی‌ام‌و BMW X1 شرکت می‌کنند.
softlan-banner
اما نکته اینجاست …
تا به این جای کار زمان و انگیزه و همچنین جو برای برگزاری چنین استراتژیِ فروشی مناسب انتخاب شده است و تبلیغاتِ تلویزیونی آن نیز بطور گسترده شروع شده است ولی سوال اینجاست که وقتی صحبت از وفاداری مشتری Loyalty می‌شود، مدیران بازاریابی و فروش ادعا دارند که مشتری ایرانی وفادار نیست، ولی باید گفت که وقتی تمام استراتژی‌های ما دوره‌ایی یا کاملاً جایزه‌محور باشد، چه انتظاری از وفاداری مشتری می‌رود ؟!
ارتباط-مشتری-imarketor
برخی دیگر موضوع را جدی‌تر می‌گیرند و سوار بر موج راه‌اندازی باشگاه مشتریان می‌شوند اما وقتی به باشگاه‌های مشتریان این برندها سر می‌زنیم به جز بازی‌های بچه‌گانه چیزی نمی‌بینیم؛ در صورتی که صِرف اینکه جایزه بدهیم یا وب‌سایتی داشته باشیم که مشتری در آنجا بازی کند برای هیچ برندی وفاداری مشتریانش را به ارمغان نخواهد آورد.

رازهای ایجاد وفاداری در مشتریان این سه چیز است :
۱ – ایجاد ارتباط
۲ – استمرار در ارتباط
۳ – ارتباط مؤثر

نکته اینجاست که همه در ایجاد ارتباط موفق هستند ولی آیا دو نکتۀ دیگر را نیز رعایت می‌کنند؟ چه بسیار پیامکی که از مشتریان به واسطۀ شرکت در قرعه‌کشی‌ها دریافت می‌شود ولی آیا برنامه‌ای برای ارتباطِ بعدی با مشتری دیده شده است! اگر برنامه‌ای برای ارتباط‌های بعدی با مشتری وجود دارد، آیا مؤثر و تاثیرگذار هدف گذاری شده است؟
صف-اپل-imarketor
مثالی می‌زنم از اپل که شاید محصولاتش با مورد فوق در یک حوزه نباشند ولی اپل نه جایزه می‌دهد و نه باشگاه مشتریان دارد؛ بلکه با شناختِ نیازِ مشتریانش و ایجاد فروشگاه‌هایی برای پاسخ به سوالاتِ آنها توانسته ارتباطی مستمر با مشتریان ایجاد کند و با رفع نیازها و حتی بیش از حدِ انتظار آنها، صف‌های خرید طولانی را برای محصولاتِ جدیدش ایجاد کند.

وقتی ما اطلاعاتی از خرید مشتریان خود داریم و از نیازشان باخبر می‌شویم، خیلی ساده و هوشنمدانه می‌توانیم آنها را به مشتریانِ وفادارِ برندمان تبدیل کنیم.
به خاطر داشته باشیم جایزه (پروموشن : Promotion) فقط یکی از ابزارهای بازاریابی است که می‌تواند این ارتباط را خوشایندتر کند نه همیشگی!

منبع: آیمارکتور

کادیلاک هویت برند خود را بروز کرد

کادیلاک هویت برند خود را بروز کرد

خودروی کادیلاک (سال تاسیس: ۱۹۰۲) متعلق به شرکت جنرال موتورز GM آمریکاست.
کادیلاک از محبوب‌ترین خودروهای آمریکایی است که در کشورهای آمریکا، کانادا و چین سهم بازار بالایی دارد و شهرتش نیز به‌خاطر خودروهای غول‌پیکرش است.
cadillac-banner
کادیلاک پس از ۱۴ سال مجدداً تصمیم گرفته‌است تا لوگوی خود را بروز کند. در این تغییرات تاج کادیلاک یا Cadillac Crest همچنان به عنوان اصلی‌ترین المان لوگو باقی مانده است تا نمادی باشد بر پایبندی کادیلاک به ارزش‌های همیشگی برند خود.
cadillac_2014_logo_evolution
تفکر و فلسفۀ باریک‌تر و عریض‌تر شدن لوگو در راستای تغییرات اعمال شده روی طراحی خودروهای جدید کادیلاک بوده‌است؛ البته به‌نظر می‌رسد این تغییرات شباهت‌هایی هم با لوگوهای بروز شدۀ کمپانی‌های Chrysler و Bentley دارد. لوگوتایپ کادیلاک در این تغییرات ثابت مانده است.
cadillac_2014_in_use
شاید برایتان جالب باشد بدانید که تا قبل از این لوگوی کادیلاک ۳۸بار تغییرات کوچک و بزرگ داشته و ۶بار هم طراحی مجدد شده است.
به نظر می‌آید حذف المان‌های گرافیکی اتفاقی است که لوگوهای مختلف باید آن را تجربه کنند و به سمت سادگی پیش بروند.

منبع: آیمارکتور

مشتری رو درگیر خودت کن : ثابت کنید اینکاره‌اید

مشتری رو درگیر خودت کن : ثابت کنید اینکاره‌اید

نیازی نیست که هزینۀ مارکتینگ شما چند صد میلیونی باشد، کافیست کمی ساده‌تر به اطرافِ خود نگاه کنید تا ایده‌های زیبا و خلاقانۀ بسیاری به ذهن‌تان برسد که شاید در نگاه اول کوچک باشند.
بهتر است از مشتری غول نسازیم که دست‌یافتن به آن برای‌مان سخت شود. مشتریان ما آدم‌های ساده و راحتی هستند (مثل خودمان) که وقتی ما آنها را بیش از حد بزرگ می‌کنیم و رسمی برخورد می‌کنیم، معذب شده و به سمتی می‌روند که راحت‌تر باشند، یعنی جایی که رقیب ما ساده‌تر برخورد می‌کند.
هویت-برند-imarketor
اگر شما برای برند تان هویت و معماریِ سنگین و رنگین در نظر می‌گیرید اول در نظر داشته باشید که مشتریان‌تان از چه قشری هستند. شاید شرکت شما جزءِ چند شرکت برتر کشور و یا دنیا باشد اما خدمات و محصولات شما نیازِ قشر متوسط جامعه را برطرف می‌کند؛ پس در انتخاب هویت برند خود آگاهانه رفتار کنید. شما باید از نوع انتخاب فرآیند ارتباط برقرار کردن با مشتری تا انتخاب بسته‌بندی و حتی رنگ لوگوی تان مخاطب‌ خود را در نظر بگیرید.

مگر می‌شود بسته‌بندی محصولات شما با سبک مورد علاقۀ جوانان طراحی شده باشد اما برای لوگوی خود طرحی کلاسیک و لوکس در نظر بگیرید و قیمت محصول‌تان کمترین قیمتِ بازار هم باشد! از طرف دیگر تنها راه ارتباطِ مشتریان با شما از طریق وب‌سایت باشد!
وقتی برای برندتان هویتی مشخص و معماری برندی متناسب، انتخاب کردید درگیر کردنِ مشتری کار ساده‌تری خواهد بود. پس درست انتخاب کنید.

در زیر ارتباطِ سادۀ یک برند را با مشتریان مثال می‌زنم:
کمپینِ ال‌جی ایران در حوزۀ موبایل با عنوان « ثابت کنید اینکاره‌اید »، قبل از هر چیز از یک شعار ساده برای تحریک هوش هیجانی مشتری استفاده می‌کند.
در گام بعدی مشتری تشویق می‌شود از استعداد یا مهارتی که فکر می‌کند در آن تواناییِ خاصی دارد فیلمی کوتاه تهیه کند و به اشتراک بگذارد؛ به همین سادگی LG مشتری را درگیرِ خود کرده‌است.
و در گام آخر بازهم توپ در زمین مشتری است، یعنی افرادی که فیلمی تهیه نکرده‌اند می‌توانند با رای دادن به شرکت‌کنندگان به برنده شدن آنها در این کمپین کمک کنند.
برای مشاهدۀ شرکت‌کنندگان کمپین « ثابت کنید اینکاره‌اید » اینجا کلیک کنید.

ثابت-کنید-اینکاره‌اید
مسلماً این ایده نه منحصربه‌فرد است و نه اجرای آن هزینۀ زیادی دارد و حتماً شما قبلاً در مدل‌های مختلفی از این نوع کمپین‌ها دیده‌اید.

حتی در برنامۀ نود فردوسی‌پور در ۳۰ دی‌ماه نیز به بهانۀ آخرین دِربی پرسپولیس-استقلال شاهد مشارکت طرفدران دو تیم در ارسال عکس و فیلم در رابطه با تماشای دربی بودیم و باتوجه به نتیجۀ صفر-صفر در بازی و عدم وجود بحثی در مورد کیفیت و نکات فنیِ بازی، می‌رفت که برنامه‌ای کسل کننده پیش‌روی مخاطب ارائه شود ولی همین طرح اشتراک‌گذاری فیلم و عکس‌ها بخش اعظمی از برنامه را به خود اختصاص داد و به آن جذابیت بخشید.

منبع: آیمارکتور

ایمن‌ترین خودروی جهان در خیابان‌های ایران – سلام بر ولوو

ایمن‌ترین خودروی جهان در خیابان‌های ایران – سلام بر ولوو

ولوو کارز Volvo Cars، برندی سوئدی (که البته در حال حاضر متعلق به جیلی Geely چین است) متولد یکی از سرزمین‌های سردِ دنیاست.
نام این برند با سرسختی و ایمنی گره خورده است. خودرویی که پیش از این رانندگانِ ماشین‌های سنگین در ایران آن را به هر برندِ دیگری ترجیح می‌دادند و حالا با گذشت کش‌مکش‌های فراوان و قوانینِ گمرکی بالاخره شرکت افراموتور بعنوان نمایندگی رسمی این برند توانسته خودروهای سواری این برند را در چهار مدل در کلاس‌های سدان، کوپه و شاسی بلند به خیابان‌های ایران بیاورد.

خودروی شاسی بلند ولوو Volvo XC60
ولوو-افراموتور-آ--مارکتورXC60
خودروی هاچ بک ولوو Volvo V40
ولوو-افراموتور-آ--مارکتورV40
خودروی کروک ولوو Volvo C70
ولوو-افراموتور-آ--مارکتورC70
خودروی کوپه ولوو Volvo C30
ولوو-افراموتور-آ--مارکتورC30
ولوو یک خودروی اروپایی است و شهرت جهانی در ایمنی دارد.
شاید مزیت رقابتی این برند در بازار خودروی ایران از نظر زیبایی و آپشن در بین رقیبانِ کره‌ای چشمگیر نباشد و با توجه به اینکه شرکت افراموتور تنها یک نمایندگی خدمات پس از فروش آن هم در تهران دارد، باید بیشتر روی امتیازِ بالای خودروهای ولوو در ایمنی تمرکز داشته باشد.
با توجه به اطلاعات کسب شده از نمایندگیِ فروش ولوو، قیمت خودروهای سواری ولوو از ۲۰۴ تا ۳۱۴ میلیون و تحویل به روز و نقدی بوده که البته مدل‌های ارائه شده ۵سیلندر از پیشرانۀ توربو شارژ برخوردار هستند.
ولوو-افراموتور-آ--مارکتور-ا-من-
البته باید متذکر شد که مدل‌های Xc60 و C30 رقیب‌های سرسختی برای مدل‌های X3 و A3 و A4 و Q5 در برندهای BMW و Audi در اروپا بوده‌اند.
حال باید دید شرکت افراموتور با توجه به نکات قوتِ این برند و ضعف‌های موجود، چگونه می‌تواند سهمی از بازار خودروهای لوکس در ایران را به خود اختصاص دهد!
اگر شما مدیر بازاریابی این شرکت بودید، چه سیاستی را اتخاذ می‌کردید؟

Geely-buys-Volvo-ford-design-imarketor
geely-volvo

منبع: آیمارکتور

نتایج جشنواره ملی برند برتر محبوب مصرف کنندگان

نتایج جشنواره ملی برند برتر محبوب مصرف کنندگان

نتایج جشنواره ملی برند برتر محبوب مصرف کنندگان بیستم بهمن‌ماه ۱۳۹۲ در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما با حضور نمایندگان، صاحبان برند و مدعوین دیگر اعلام شد.
irantopbrand-banner
طبق اعلام کمیتۀ اجرایی اولین جشنوارۀ برند محبوب در ۴۱ گروه کالا و خدمات به‌مدت یکماه برگزار شد؛ این جشنواره مبتنی بر رای مردمی طرح ریزی شده بود تا جایگاه، محبوبیت و ارزشِ برندها نزد مردم ارزیابی گردد.
برند-محبوب-imarketor
در طول برگزاری جشنوارۀ برند برتر محبوب مصرف‌کنندگان، شرکت‌کنندگانِ مردمی می‌توانستند در هر گروه به ۳ برند محبوبِ خود رای دهند.در نهایت ۶۹۹۶۵۳ رای از طریق اینترنت، پیام کوتاه، تماس تلفنی و رای‌گیری حضوری ثبت گردید که برترین برندهای سال ۱۳۹۲ از نظر محبوبیت مردمی به شرح ذیل اعلام شدند:

گروه محصولات گرمایشی و سرمایشی
نشان زرین برند محبوب : بوتان (۱۷%)
نشان سیمین برند محبوب : سامسونگ (۱۶%)
لوح تقدیر : لورچ

– گروه کالاهای برقی آشپزخانه
نشان زرین برند محبوب : پارس خزر (۱۷٫۱%)
نشان سیمین برند محبوب : سامسونگ (۱۶٫۵%)

– گروه محصولات یخچال و فریزر
نشان زرین برند محبوب : سامسونگ (۲۶٫۶%)
نشان سیمین برند محبوب : ال جی (۲۲٫۸%)
نشان زرین برند ایرانی : اسنوا

– گروه محصولات ماشین‌لباسشویی و ماشین ظرفشویی
نشان زرین برند محبوب : سامسونگ (۲۱%)
نشان سیمین برند محبوب : ال جی (۲۰%)
نشان زرین برند ایرانی : پاکشوما

– گروه تجهیزات آشپزخانه
نشان زرین برند محبوب : استیل البرز (۲۰٫۱%)
نشان سیمین برند محبوب : اخوان (۱۹٫۱%)

– گروه محصولات لبنی
نشان زرین برند محبوب : کاله (۲۶٫۵۸%)
نشان سیمین برند محبوب : دامداران (۱۲٫۸۹%)
لوح تقدیر : شکِلّی ، لیوار، پاک و هراز

– گروه محصولات آجبل و خشکبار
نشان زرین برند محبوب : مزمز (۲۶٫۷%)
نشان سیمین برند محبوب : گلستان (۲۵٫۲%)

– گروه اسنک، چیپس و پفک
نشان زرین برند محبوب : چی توز (۲۷٫۴%)
نشان سیمین برند محبوب : مزمز (۱۵٫۸%)

– گروه محصولات بسنتی
نشان زرین برند محبوب : میهن (۲۷٫۹%)
نشان سیمین برند محبوب : دایتی (۱۹٫۵%)
لوح تقدیر : دومینو، بستنی نعمت

– گروه محصولات بیسکویت،کیک و کلوچه
نشان زرین برند محبوب : شیرین عسل (۲۱٫۹%)
نشان سیمین برند محبوب : ویتانا (بیسکویت مادر) (۱۸٫۱%)
لوح تقدیر : رنگارنگ مینو، دُرنا

– گروه رب و انواع سُس
نشان زرین برند محبوب : دلپذیر (۱۸٫۹%)
نشان سیمین برند محبوب : مهرام (۱۶٫۷%)
لوح تقدیر : فامیلا، بهروز

– گروه روغن‌های غذایی و خوراکی
نشان زرین برند محبوب : لادن (۲۵٫۸%)
نشان سیمین برند محبوب : اویلا (۲۲%)

– گروه محصولات شیرینی و شکلات
نشان زرین برند محبوب : شیرین عسل (۱۹٫۶%)
نشان سیمین برند محبوب : آیدین (۱۶٫۱%)
لوح تقدیر : فرمند

– گروه غلات، برنج و حبوبات
نشان زرین برند محبوب : گلستان (۲۹٫۸%)
نشان سیمین برند محبوب : محسن (۲۳٫۷%)

– گروه کنسروجات
نشان زرین برند محبوب : یک و یک (۲۲٫۶%)
نشان سیمین برند محبوب : مهرام (۲۰٫۳%)

– گروه ماکارونی و پاستا
نشان زرین برند محبوب : تک ماکارون (۳۱٫۲%)
نشان سیمین برند محبوب : زر ماکارون (۲۵٫۴%)

– گروه پروتئینی و غذای نیمه آماده
نشان زرین برند محبوب : گوشتیران (۲۳٫۸%)
نشان سیمین برند محبوب : ۲۰۲ (۱۱٫۹%)

– گروه نوشیدنی های سرد
نشان زرین برند محبوب : سن ایچ (۱۵٫۳%)
نشان سیمین برند محبوب : ایستک (۱۳٫۹%)

– گروه نوشیدنی های گرم
نشان زرین برند محبوب : گلستان (۱۷٫۹%)
نشان سیمین برند محبوب : احمد (۱۵٫۵%)

– گروه گارانتی و خدمات کامپیوتر
نشان زرین برند محبوب : مادیران (۲۷٫۳%)
نشان سیمین برند محبوب : سازگار ارقام (۱۱٫۹%)
لوح تقدیر : کرسی رایانه، هماهنگ، ماندگار

– گروه کالاهای تبلت
نشان زرین برند محبوب : اَپل (۲۵٫۴%)
نشان سیمین برند محبوب : سامسونگ (۲۰٫۲%)
نشان زرین برند ایرانی : دیمو

– خدمات اینترنت پرسرعت
نشان زرین برند محبوب : شاتل (۴۰٫۲%)
نشان سیمین برند محبوب : پارس آنلاین (۲۳٫۷%)
لوح تقدیر : های وب

– بانکداری اینترنتی
نشان زرین برند محبوب : بانک ملت (۲۶٫۶%)
نشان سیمین برند محبوب : بانک ملی (۱۵٫۴%)

– فروشگاه‌های اینترنتی
نشان زرین برند محبوب : دیجی کالا (۳۱٫۲%)
نشان سیمین برند محبوب : زنبیل (۱۳%)
لوح تقدیر : تجارت ماندگار

– گروه محصولات آرایشی و بهداشتی
نشان زرین برند محبوب : نیوآ (۲۳٫۴%)
نشان سیمین برند محبوب : مای (۱۴٫۲%)
لوح تقدیر : ساویز
نشان زرین برند ایرانی : سینره

– گروه محصولات سلولزی و بهداشتی
نشان زرین برند محبوب : سافتلن (۲۶٫۱%)
نشان سیمین برند محبوب : گلریز (۱۷٫۴%)

– گروه محصولات شوینده و پاک کنندۀ خانگی
نشان زرین برند محبوب : پریل (۱۸%)
نشان سیمین برند محبوب : سافتلن (۱۵٫۴%)
لوح تقدیر : تاژ ، اکتیو

– گروه محصولات شوینده و پاک‌کنندۀ فردی
نشان زرین برند محبوب : اوه (۱۶٫۳%)
نشان سیمین برند محبوب : داو (۱۲٫۲%)
لوح تقدیر : صحت، پرژک

– گروه کالاهای تلویزیونی و سینماخانگی
نشان زرین برند محبوب : سونی (۲۷٫۶%)
نشان سیمین برند محبوب : سامسونگ (۲۷٫۴%)
نشان زرین برند ایرانی : ایکس ویژن

– گروه کالاهای دوربین عکاسی و فیلم برداری
نشان زرین برند محبوب : کَنون (۳۳٫۷%)
نشان سیمین برند محبوب : سونی (۲۴٫۸%)

– گروه لباس و پوشاک بچه
نشان زرین برند محبوب : رولان (۱۳٫۶%)
نشان سیمین برند محبوب : زیروتن (۱۳٫۴%)
لوح تقدیر : آدمک

– گروه کالاهای کیف و کفش چرم
نشان زرین برند محبوب : چرم مشهد (۳۱٫۶%)
نشان سیمین برند محبوب : نوین چرم (۱۱٫۸%)

– گروه گوشی تلفن همراه
نشان زرین برند محبوب : سامسونگ (۲۲٫۲%)
نشان سیمین برند محبوب : آیفون (۲۱٫۸%)
نشان زرین برند ایرانی : جی ال ایکس

– گروه محصولات کالای خواب
نشان زرین برند محبوب : خوشخواب (۲۵٫۲%)
نشان سیمین برند محبوب : گلبافت (۲۰٫۴%)

– گروه مبلمان منزل
نشان زرین برند محبوب : استقبال (۱۹٫۱%)
نشان سیمین برند محبوب : هارمونی (۱۲٫۷%)

– گروه خدمات بانکی
نشان زرین برند محبوب : بانک ملت (۲۳٫۳%)
نشان سیمین برند محبوب : بانک ملی (۱۵٫۳%)
لوح تقدیر : بانک قوامین

– گروه خدمات بیمه
نشان زرین برند محبوب : بیمه ایران (۲۸٫۹%)
نشان سیمین برند محبوب : بیمه آسیا (۱۲٫۶%)
لوح تقدیر : نوین، پارسیان

– گروه شرکت‌های هواپیمایی
نشان زرین برند محبوب : هما (۲۸٫۷%)
نشان سیمین برند محبوب : ماهان (۲۷٫۶%)

– گروه آژانس های مسافرتی
نشان زرین برند محبوب : مارکوپولو (۱۵٫۹%)
نشان سیمین برند محبوب : پرسپولیس (۱۳٫۹%)
لوح تقدیر : آدم و حوا، قصرشیرین

– گروه فست فود
نشان زرین برند محبوب : هایدا (۲۰٫۳%)
نشان سیمین برند محبوب : بوف (۱۸٫۱%)
لوح تقدیر : پرپروک

– گروه هتل ها و مراکز اقامتی
نشان زرین برند محبوب : هتل داریوش (۲۱٫۷%)
نشان سیمین برند محبوب : قصرطلایی (۱۳٫۶%)

بدین ترتیب برندهای محبوب سال ۱۳۹۲ معرفی شدند، نکتۀ قابل توجه در این رای گیری، شرکت‌کنندگان ایننرنتی بودند که عمدۀ رای دهندگان را به خود اختصاص می‌دادند.

منبع: آیمارکتور

کمپین برندینگ بوتان: حرکتی شجاعانه یا ریسکی خطرناک

کمپین برندینگ بوتان: حرکتی شجاعانه یا ریسکی خطرناک

بوتان را با شعار « انتخابی مطمئن » سال‌هاست که می‌شناسیم. برندی که محصولاتش همیشه گرمابخش زندگی ما بوده است و جینگل معروفش ، ساختۀ منوچهر چشم‌آذر، ورد زبان خیلی‌هاست؛ امسال شاهد نگرشی متفاوت در رفتار این برند قدیمی ایرانی بودیم.

در سال ۱۳۹۲ دو کمپین اجرایی از بوتان دیدیم، یکی مربوط به محصولات بوتان و دیگری در مورد بازآفرینی شخصیت و هویت برند بوتان بود.

بخش دوم کمپین بوتان که تبلیغات برندینگ است من را یاد تبلیغات برندینگ شرکت‌های خارجی می‌اندازد؛ تبلیغاتی که صرفاً مانیفست و هویت برند را یادآوری و بازسازی می‌کند و مستقیماً مشتری را با محصول هدف نمی‌گیرد. تبلیغات برندینگ اپل، کوکاکولا و … از این دست هستند.

شعله رویاهای بوتان نیز با همین دیدگاه مخاطب را درگیر می‌کند.
شمع‌های تولد، مراسم ازدواج، بالون‌های درحال پرواز و … هیچکدام مستقیم به محصولات بوتان اشاره نمی‌کند؛ تنها چیزی که در میان تمام این طرح‌ها مشترک است شعله است، یک شعلۀ کوچک که از کودکی تا بزرگسالی همراه همیشگی لحظات مختلف زندگی مخاطب است.

نمونه‌ای از طرح‌های بیلبورد شعله رویاها از بوتان در سطح شهر:
3
2
1
آقای حبیبی از کارشناسان تبلیغات بوتان، تصمیم به آغاز راه‌اندازی کمپینی با خط‌مشی برندینگ را خالی از ریسک نمی‌دانست، چرا که سخت است در بازاری که همه مدیران شرکت‌ها، موفقیت و اثرگذاری تبلیغات را مستقیماً به فروش لحظه‌ای مرتبط می‌دانند، تلاش برای تائیدِ اجرای کمپین برندینگ کار ساده‌ای نیست.

به گفتۀ وی کمپین برندینگ بوتان که با رویکردی متفاوت و مانیفست جدید این شرکت اجرا شده‌است، به صورت ۳۶۰ درجه (تلویزیون، رادیو، بیلبورد، لمپست، نشریات و …) در تهران و اکثر مراکز استان‌ها رونمایی شد. حبیبی هدف اصلی بوتان از اجرای این کمپین را بهینه‌سازی و ارتباطِ نزدیک‌ترِ برند بوتان با مشتریان اعلام کرد.

منبع: آیمارکتور

تبلیغات دور زمین استادیوم آزادی چهار ردیفی شد

تبلیغات دور زمین استادیوم آزادی چهار ردیفی شد

وقتی قرار باشد فقط و فقط از تبلیغات پول درآورد و هیچ استراتژی و سیاستی پشت آن نباشد تنها مخاطب است که باید فدا شود.
این روند از همان زمانی شروع شد که اطراف زنگ درب منزل شده بود کاغذ دیواری برای باربری و تخلیه چاه و …، اما در این روزها این نوع تبلیغات مدرن‌تر شده است، اما نه در روش بلکه در رسانه!
از تلویزیون بگیرید که در لابه‌لای تبلیغات گاهی برنامه‌ای پخش می‌کند، تا وب‌سایت‌ها که با تبلیغات پاپ‌آپ مخاطب را سیبل خود قرار می‌دهد.

اما این روزها این موج به استادیوم‌ها رسیده است. وقتی بازی آغاز می‌شود، حدودِ ۳۰درصد از صفحۀ تلویزیون مخاطبِ مسابقۀ فوتبال از تکه‌های رنگانگی تشکیل شده است که علاوه بر نوشتارهای نامتعارف برای جلب نظرِ بیننده از حرکت و اِفکت‌های متحرک نیز استفاده می‌کند!
irib-ads-imarketor
روند رشد تبلیغات دور زمین استادیوم آزادی از یک ردیف ثابت آغاز شد، سپس یک ردیف متحرک به آن اضافه شد، ردیف‌ها بازهم اضافه شد تا اینکه امروز به سه ردیف با تبلیغات متحرک و یک ردیف با تبلیغات ثابت رسیده است؛
irib-ads-imarketor2
آیا این تصاویر بیننده را یادِ وب‌سایت‌های پاپ‌آپی نمی‌اندازد که به هنگام جستجو در اینترنت، بدون ارادۀ آنها باز می‌شود و متشکل از بنرهای متحرکِ فراوان است؟
به نظر شما بیننده در هنگام مواجه با این وب‌سایت‌ها چکار می‌کند؟ درست است؛ در اولین اقدام آن را می‌بندد!

حال جدای از تفکر مسئولین و شرکت‌های تبلیغاتی که تنها به فکر کسب درآمد به هر طریقی هستند، آیا صاحبانِ برند یک‌بار بعنوان یک مخاطب پای گیرندۀ تلویزیون نشسته‌اند!
فقط کافیست یکبار خود را جای مشتری قرار دهید و اینگونه فکر کنید…
banner-azadi

 

نقدی بر برند جشنواره فیلم فجر

نقدی بر برند جشنواره فیلم فجر

بی‌شک حضور در جشنواره‌های معتبر بین‌المللی فیلم یکی از افتخارات هر فیلمساز است. این افتخار موجب افزایش آمار فروش این فیلم‌ها و اقبال خریداران در بازارهای فروش فیلم و پرداختن و توجه منتقدان به این فیلم‌ها می‌شود.
به عنوان مثال حضور فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌هایی مانند ونیز، برلین و کن باعث مطرح شدن بیش‌از پیش این فیلم‌ها و افزایش مخاطبان در ایران و خارج از کشور می‌شود. همچنین نامزد شدن فیلم سینماییِ بچه‌های آسمان (به کارگردانی مجید مجیدی) در جایزه اسکار و دریافت اسکار برای فیلم سینمایی جدایی نادر از سیمین (ساخته اصغر فرهادی) فروش این دو فیلم را در ایران و دیگر کشورها به طرز چشمگیری افزایش داد.
film-festival-banner
برگزارکنندگان این جشنواره‌ها، در جهت جذب اسپانسرهای قدرتمند با هدف کسب درآمد از حمایت بنگاه‌های ثروتمند اقتصادی تلاش می‌کنند. یکی از راه‌های جذب حمایت مالی جشنواره‌ها بالابردن اعتبار آن‌ها در عرصه بین‌المللی است. مدیران این جشنواره‌ها تلاش می‌کنند بهترین فیلم‌ها از نظر فیلم‌نامه، کارگردانی، جلوه‌های ویژه و … را در جشنواره خود شرکت دهند. گاه اعضای هیئت انتخاب فیلم‌ در جشنواره‌ای اگر از سطح داوران همان جشنواره بالاتر نباشند، پایین‌تر نیستند.

جشنواره فیلم فجر مهم‌ترین رویداد سینمایی ایران است؛ جشنواره‌ای که ویترین سینمای کشور محسوب می‌شود و منتقدان ایرانی و بعضاً خارجی آن را رصد می‌کنند.
fajr-film-festival
نکته مهمی که هر ساله در جشنواره شاهد آن هستیم تأمین هزینه‌های جشنواره توسط دولت است. برگزارکنندگان این رویداد دغدغه خاطری برای تأمین هزینه‌ها و اهدای جوایز ارزشمند ندارند. کافی‌ست با مراجعه به بخش حامیان جشنواره در سایت رسمی آن متوجه این مسئله شوید که نام هیچ بنگاه اقتصادی و حتی غیراقتصادی نیامده‌ است که این خود گواه بی‌علاقگی بنگاه‌ها برای تأمین هزینه‌های جشنواره است.

برخی از فیلمسازان (به خصوص فیلمسازان ایرانی) مخارج فیلم‌های خود را با استفاده از جوایزی که در جشنواره‌های بین‌المللی به‌دست آورده‌اند ‌تولید می‌کنند. جوایز نقدی جشنواره فیلم فجر به اندازه‌ای نیست که فیلمساز بتواند حتی مخارج ۱۰دقیقه از فیلم بعدی خود را تأمین کند!
شاید بتوان یکی از دلایل این بی‌اعتباری را در انتخاب فیلم‌ها جُست. فیلم‌هایی که حتی در مقایسه با آثار قبلی کارگردانان‌شان نه فقط ضعیف که کم ارزش‌اند! متروپل (مسعود کیمیایی)، اشباح (داریوش مهرجویی)، کلاشینکف (سعید سهیلی) و تعدادی زیادی از فیلم‌های راه‌یافته به بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره فیلم فجر شاهد این ادعا هستند.
film-festival
گویا مجریان و برگزارکنندگان، بیشتر به فکر ایجاد یک گردهمایی برای سینماگران نامدار ایرانی هستند تا برگزاری یک جشنواره معتبر بین‌المللی! به نظر می‌رسد هیئت انتخاب فیلم فراموش کرده‌اند که اعتبار یک جشنواره به کیفیت فیلم‌های حاضر در جشنواره است و نه کیفیت نام کارگردانان حاضر در جشنواره.

 

وقتی قدمت محور اصلی تبلیغ برند می‌شود

وقتی قدمت محور اصلی تبلیغ برند می‌شود

در روزهای اخیر شاهد دو تبلیغ برند قدیمی کشورمان هستیم که شاید با شنیدن نامشان مشتری‌های مسن‌تر به خود بگوید « یادش بخیر ».
تبلیغ برند کفش ملی و تبلیغات مواد شوینده سپید؛ برندهایی که جدیداً کمپین تبلیغاتی خود را با تاکید بر قدمت و اصالت برند شروع کرده‌اند.
تیزر تبلیغاتی کفش ملی با شعار « گره خورده‌ایم به هم از دیروزهای دور » که سِیر رشد مشتری را از کودکیِ خود تا کودکی فرزندش همراه با کفش ملی نشان می‌دهد.
تیزر تبلیغاتی کفش ملی
همچنین در آگهی پودر سپید با شعار « پودر سپید به اصالت نیم قرن » شاهد تبادل نظر چهار نسل در مورد کیفیت این محصول هستیم با شعار « بالاتر از سپید پودری نیست ».
تیزر تبلیغاتی سپید

می‎‌توان این دو آگهی را از دو دیدگاه بررسی کنیم:
در دیدگاه نخست، مشتریان بازار هدف Target market، همان مصرف‌کنندگان قدیمی هستند که با دیدنِ این آگهی‌ها، سوسوی نام این برندها در پسِ ذهن‌شان روشن‌تر می‌شود و گروه دوم، مخاطبینی هستند که متولدین عصر ارتباطات و تکنولوژی هستند؛ آنهایی که در این دوره لباس‌های رنگی می‌پوشند و در یک‌سال چندین بار گوشی‌ تلفن همراه خود را با مدل‌های جدیدتر عوض می‌کنند.
paxan-پاکسان-imarketor
از طرفی دیگر اگر بخواهیم حضور یکبارۀ این دو برند با کالاهای مصرفی‌شان را پس از غیبت طولانی‌مدت و با شعارِ اینکه « ما قدیمی و اصیل هستیم » توجیه کنیم، دلیل موجه‌ و قانع کننده‌ای برای انتخاب توسط مشتری نخواهیم یافت.
چراکه بیش از ۴۵درصد از جمعیت ایران بین ۲۰ تا ۴۵ سال است و فقط ۲۱درصد از ایرانیان بالای ۴۵ سال سن دارند.
بنابراین تیزرهای تبلیغاتی این دو برندِ قدیمی کشورمان بیشتر یک جامعۀ ۲۰درصدی را هدف قرار داده‌اند. بازار هدفی که به راحتی برند موردِ استفادۀ خود را عوض نمی‌کنند و از طرف دیگر این گروه پدران و مادران نسلی هستند که در بسیاری از موارد با توجه به آگاهیِ فرزندانِ خود(نسلِ تکنولوژی و اطلاعات)، در مورد محصولات از آنها برای انتخاب برند توصیه می‌گیرند.

پس با کمی تأمل متوجه خواهیم شد که شاید نسل جدید، برند کفش مورد علاقه‌شان مانند والدین‌شان ملی نباشد و در بازار رقابتی برند کفش‌های ایرانی و خارجی، همچون جی‌اوکس، اکو، چرم مشهد و نوین چرم، یک خاطره نتوان تصمیم مشتریان را عوض کند.

همچنین با تغییرات تکنولوژی، وضیعتِ بازار مواد شوینده از پودر لباسشویی به مایعات لباسشویی و انواع و اقسامِ مواد شویندۀ چند آنزیم و اکسیژنِ فعال و غیره، توصیۀ مادربزرگ برای خرید پودر سپید به نظر خیلی هم مؤثر نمی‌آید. گویا برندهای قدیمی فراموش کردند که بازار تغییر کرده است!
old-ads-imarketor
حقیقت این است اگر قرار بود نسلِ جدید به توصیۀ پدربزرگ‌شان گوش دهند، در حال حاضر باید همه پیکان سوار می‌شدند!
بازار دگرگون شده است، هجوم رقیبان داخلی و خارجی، تغییرات تکنولوژی، روند تجاری‌سازی و… همه نشان دهندۀ این است که برای حضور در بازار باید به دنبال چیز دیگری بود.

در بازار بسیار پویا و مدرن این روزها که تکنولوژی و نوآوری در موفقیت برند حرف اول را می‌زند مطمئناً تمرکز کردن بر اصالت و قدمت برند مزیت رقابتی برای انتخاب شدن نخواهد بود.

منبع: آیمارکتور

هنکل پاک‌وش به استقبال بهار رفت

هنکل پاک‌وش به استقبال بهار رفت

تبلیغات چاپی هنکل پاک‌وش بوی بهاری به خود گرفته است.
شرکت هنکل پاک‌وش که محصولات پریل و پرسیل را در حوزۀ شوینده تحت لیسانس شرکت هنکل آلمان Henkel تولید می‌کند، اخیراً تبلیغات برند پریل را با شعار « مایع ظرفشویی شماره ۱ آلمان » معرفی می‌کند.
در تبلیغات چاپی جدید پاک‌وش با کمک گرفتن از محصولاتی همچون ظروف و لباس، المان‌های نوروزی و بهاری همچون شکوفه و سبزه طراحی شده است.

بهترین بهار با بهترین کیفیت – پریل
مایع ظرفشویی شماره ۱ آلمان
پر-ل-ع-د-imarketor
بوی عید می‌آید – پرسیل
شستشو یعنی پرسیل

منبع: آیمارکتور