رتبه الکسا چیست و آیا اصلا مهم است؟

رتبه الکسا چیست و آیا اصلا مهم است؟

همیشه زمانی که بحث از کیفیت و سنجش یک محصول و خدمات به میان می آید. ناخودآگاه مقایسه یک کالا با کالای دیگر پیش می آید. وب سایت ها نیز از این قضیه مستثنی نیستند. الکسا یکی از معروفترین وب سایت ها برای مقایسه و تحلیل وب سایت شماست.

الکسا از کجا شروع به کار کرد ؟

الکسا یک شرکت زیر مجموعه کمپانی آمازون (Amazon.com) است که سال ۱۹۹۶ در ایالت کالیفرنیا آمریکا تاسیس شده است. تخصص الکسا در حوزه جمع آوری دیتا از طریق نوار ابزار‌های مختلف (toolbars) و اکستنشن‌های مرورگرهای مختلف (web browser extensions) می‌باشد. از جدیدترین فعالیت‌های قابل توجه آن‌ها می‌توان به ایجاد یک پایگاه داده به عنوان مبنای ابزار Wayback Machine اشاره کرد. وی بک ماشین یا “ماشین راه به گذشته”، امکان دسترسی به کپی دقیق از صفحات اینترنت در زمان‌های مختلف گذشته را فراهم می‌کند. این ابزار در زمان‌های مختلف به آرشیو کردن نسخه‌ای از سایت‌ها می‌پردازد. البته الکسا همیشه با نام “رتبه الکسا” شناخته شده است و در واقع ابزاری است که وبسایت‌های مختلف را بر اساس شهرت یا عملکرد آن‌ها در سه ماه اخیر رتبه بندی می‌کند.

رتبه‌های الکسا چگونه اندازه گیری می‌شوند؟

الکسا در وب سایت خود مکانسیم عملکرد خود را بر مبنای، رتبه الکسا با تلفیقی از میانگین تخمینی بازدیدکنندگان جدید روزانه وبسایت و تعداد تخمینی بازدید صفحات آن وبسایت بر حسب عملکرد ۳ ماه گذشته آن اندازه گیری می‌شود. گذاشته است. منظور از بازدیدکنندگان جدید کاربرانی هستند که با یک IP مشخص به سایت شما وارد شده اند، بنابراین اگر همان کاربر در یک بازه زمانی مشخص، چند بار دیگر نیز به سایت شما وارد شود، ۱ بازدید جدید برای شما ثبت خواهد شد.  وبسایتی که پس از تلفیق بازدیدکنندگان جدید روزانه و تعداد بازدید صفحات بیشترین امتیاز را کسب کند، رتبه ۱ الکسا به این وبسایت تعلق خواهد گرفت. این اطلاعات از طریق زیر مجموعه‌ای از کاربران اینترنت که از یکی از ۲۵ هزار اکستنشن‌های جستجوگر‌های مختلف مانند گوگل کروم، فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر و … استفاده کرده اند، جمع آوری می‌شود. پس از آن، یک الگوریتم خاص اطلاعات به دست آمده را بر اساس موقعیت جغرافیایی بازدیدکنندگان تجزیه و تحلیل می‌کند و بر اساس آن به هر وبسایتی یک رتبه اختصاص داده می‌شود.

رتبه الکسا چه معنایی دارد؟

اکثر مدیران وبسایت‌ها به این مسئله اعتقاد دارند که بین رتبه الکسا سایت و ترافیک ورودی آن‌ها ارتباطی منطقی وجود دارد. برای مثال، برای سایت‌های نسبتا محبوب رتبه جهانی الکسا در بازه‌ی ۵۰۰۰۰ تا ۱۰۰.۰۰۰ در نظر گرفته می‌شود، و سایت‌های محبوب‌تر پایین‌تر از ۵۰۰۰۰ قرار می‌گیرند. الکسا در وبسایت رسمی خود شرح داده است که رتبه بندی بالاتر از ۱۰۰،۰۰۰ به احتمال زیاد دارای تخمین نادرست (کم دقت) است و هر چه رتبه الکسا به ۱ نزدیک‌تر شود، دقت ترافیک نیز بیشتر خواهد شد. رتبه ۱۰۰،۰۰۰  مرز بین دیده شدن و نادیده گرفته شدن است، اگر وبسایت شما بالاتر از صد هزار یعنی در سمت دیگر مرز باشد، به احتمال بسیار زیاد ترافیک خوبی به سمت سایت شما روانه نخواهد شد. سایت رسمی الکسا به این مسئله اشاره می‌کند از آن جایی که دیتای خوبی از طرف سایت‌های بالاتر از صد هزار دریافت نمی‌شود، مقایسه بازه‌های مختلف بالاتر از این مرز تفاوت چندانی نسبت به یکدیگر ندارند. برای مثال، تفاوت چندانی بین رتبه ۱۰۰،۰۰۰۰ و ۲۰۰،۰۰۰۰ وجود نخواهد داشت.

چرا مردم به الکسا اعتماد چندانی ندارند؟

به نظر می‌رسد که بسیاری از افراد و مدیران وب سایت‌ها با دسترسی به داده‌های قابل اعتماد تجزیه و تحلیل وب (محبوب‌ترین ابزار ارائه شده توسط گوگل Google Analytics است)، پس از مواجهه با گزارش‌های دوره‌ای الکسا که تنها بر روی چند نکته مانند ترافیک وب و گرایش کاربران و … متمرکز هستند، به داده‌های این ابزار اعتماد چندانی نمی‌کنند.
شاید دو علت زیر از عواملی باشد که به الکسا چندان اعتمادی نداشته باشیم
 الکسا قادر به جمع آوری دیتا از تمامی وبسایت‌ها نیست (آن‌ها به عادت‌ها و گرایش‌های جستجوی هر فرد دسترسی ندارند) و فقط می‌تواند با مشاهده گرایش‌های زیرمجموعه‌ای از چند میلیون کاربر که از طریق یک مرورگر مشخص، خواسته مورد نظر خود را جستجو می‌کنند، دیتای خود را جمع آوری کند. در واقع این به این معنی است که داده‌های خود را تنها از یک جهت و از طریق یک کانال مشخص دریافت می‌کند و این احتمال وجود دارد که اکثر کاربران آن، تولبار الکسا را بر روی مرورگر خود نصب نکرده باشند).
دوم این که علاوه بر منبع دیتای جمع آوری شده، روش جمع آوری نیز دارای اشکال است. همانطور که گفتیم، رتبه الکسا با تلفیقی از میانگین تخمینی بازدیدکنندگان جدید روزانه وبسایت و تعداد تخمینی بازدید صفحات آن وبسایت بر حسب عملکرد ۳ ماه گذشته آن اندازه گیری می‌شود، با توجه به این ادعای ساده که توسط خود الکسا بیان شده است، به نظر می‌رسد که الکسا در بازه محدودی گزارش‌های تحقیقات خود را تهیه می‌کند.

چرا رتبه بندی الکسا مهم است؟

“چگونگی عملکرد یک وبسایت” برای بیشتر صاحبان وبسایت‌ها بسیار مهم است. البته وقتی وبسایت خود را مورد ارزیابی و بررسی قرار می‌دهید، توصیه می‌کنیم همچنان از Google Analytics استفاده کنید؛ چرا که بررسی دیتای الکسا معنا و مفهوم دقیق و مهمی برای شما نخواهد داشت. البته وقتی به سایت رقیب خود نگاهی می‌اندازید و به یک مقایسه یا نگاه کلی نسبت به سایت خود نیاز دارید، استفاده از ابزار الکسا مفید خواهد بود. اگر گروهی از بازدیدکنندگان و مشتریان شما از هر دو سایت بازدید می‌کنند، در این صورت است که مقایسه گزارش‌های الکسا تا حدودی مفید خواهد بود. اما باید بدانید که حتی با وجود چند هزار اختلاف در رتبه بین دو سایت، قطعا سایتی که رتبه بهتری دارد، ترافیک بیشتری نخواهد داشت. حال اگر وبسایت رقیب شما پشت مرز صدهزاری که اشاره شده قرار گرفته باشد و سایت شما رتبه بهتری دارد، مقایسه دو وبسایت از طریق گزارش‌های الکسا نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. از طرف دیگر، مقایسه گزارش‌های الکسا برای سایت‌های قدرتمند و محبوب و نزدیک به رتبه ۱ مفیدتر خواهد بود (چراکه دقت داده‌ها نیز بیشتر است).

آموزش راه اندازی یک کمپین در دیجیتال مارکتینگ

آموزش راه اندازی یک کمپین در دیجیتال مارکتینگ

 

کمپین چیست و چگونه آن را در بازاریابی دیجیتالی استفاده کنیم ؟

ما برای شروع در هر کسب و کاری می بایست بسترهای آن را ابتدا فراهم کنیم. حال که تصمیم گرفته ایم برای رونق کسب و کار خود از دیجیتال مارکتنیگ استفاده کنیم. باید از روند علمی استفاده از بازاریابی اینترنتی اطلاع داشته باشیم. به همین منظور کمپین یک راهکار نوشته شده و اصولی و البته علمی است که به کمک ان می توانیم میزان پیشرفت و توسعه کاری را به عینه مشاهده نماییم. و یا برای تک تک برنامه های پیش بینی شده بودجه و زمان و… تعریف کنیم.

بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ چیست؟ 

هرچیزی که در بستر فضای دیجیتال به کمک بازاریابی بیاید دیجیتال مارکتینگ نام دارد. از وبسایت‌تان گرفته تا برند آنلاین، تبلیغات دیجیتال، بازاریابی از طریق ایمیل، بروشور آنلاین و مواردی از این قبیل، طیف وسیعی از تاکتیک‌هایی که تحت چارچوب بازاریابی دیجیتالی قرار می‌گیرند.

در این مقاله قصد داریم به شما قدم به قدم روند بازاریابی یک محصول و خدمات را آموزش دهیمو

گام به گام ایجاد یک کمپین بازاریابی دیجیتال

گام اول: راه اندازی وب سایت

 • یک وب سایت برای تجارت خود راه اندازی کنید: نخستین گامی که شما باید برای داشتن حضور در دنیای دیجیتال انجام دهید ایجاد یک وب سایت است. وردپرس یکی از ساده ترین سیستم های مدیریت محتوای موجود می باشد که شما می توانید با استفاده از آن به سادگی برای تجارت خود یک وب سایت ایجاد نمایید. یادگیری ایجاد وب سایت با استفاده از وردپرس کار مشکلی نیست و شما می توانید در چند روز و یا حتی یک روز این کار را یاد بگیرید، یادگیری کار با وردپرس حتی برای کسانی که هیچ دانشی در زمینه کد نویسی دارا نمی باشند هم می تواند مفید باشد هر فردی بدون داشتن هیچ پیش زمینه ای درباره کد نویسی می تواند در مدت زمان کوتاهی یاد بگیرد که با ورد پرس وب سایت طراحی نماید. حتی اگر شما وقت و حوصله کافی برای یادگیری وردپرس نداشته باشید می توانید به سادگی از یک طراح سایت کمک بگیرید (هزینه طراحی سایت با ورد پرس بسیار کمتر از سایر روش های طراحی سایت می باشد) و با کمترین هزینه صاحب یک وب سایت برای تجارت خود شوید. و یا اینکه با همکاران ما تماس بگیرید و تقاضای وب سایت رایگان کنید.در اسرع وقت وب سایت حرفه ای و البته رایگان برای شما ایجاد میکنیم.

گام دوم: بهینه سازی صفحات وب

 • وب سایت خود را سئو کنید: SEO چیست؟ SEO سئو  مخفف عبارت Search Engine Optimization است که معنای آن بهینه سازی برای موتورهای جستجو می باشد. بهینه سازی برای موتورهای جستجو گر به معنی استفاده از روش هایی برای بهبود رتبه وب سایت در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر می باشد، یعنی شما کاری کنید که هر بار کاربران عبارت مرتبط با موضوع وب سایت شما جستجو می کنند، وب سایت شما بالاتر از همه وب سایت ها در صفحه نتایج جستجو های موتورهای جستجوگر مثل گوگل، یاهو و بینگ برای کاربران نمایش داده شود.

سئو کردن وب سایت نیاز و به صرف وقت زیادی دارد و علاوه بر این نیازمند آن است که صاحبان وب سایت ها صبر کنند تا ترفندهایی که برای سئوی وب سایت به کار گرفته اند نتیجه دهد و نتایج آن را مشاهده کنند و هر بار مجددا آن را بهبود دهند تا به نتایج بهتری دست یابند. یادگیری روش های سئو کردن یک وب سایت کار چندان مشکلی نمی باشد و شما می توانید با مطالعه مقالات متعددی که در اینترنت موجود است، روش ها و ترفند های سئو کردن یک وب سایت را بیاموزید که البته این مساله هم نیاز به صرف زمان دارد. متاسفانه نمی توان کاری کرد که ترفند ها و روش های سئوی به کارگیری شده در وب سایت سریع تر نتیجه دهند اما می توان برای سرعت دهی به پروسه اجرای ترفندها و روش های سئو در یک وب سایت به جای صرف زمان برای یادگیری آنها از یک متخصص سئو کمک گرفت. البته من به تجارت های تازه کاری که قادر به تقبل هزینه های سئو یک وب سایت نمی باشند توصیه می کنم که خودشان سئو را بیاموزند و همزمان با یادگیری هر نکته سعی در پیاده سازی آن در وب سایت نمایند.

البته باید به خاطر داشته باشید به دلیل تغییر دائمی الگوریتم های جستجوی موتورهای جستجوگر، شما باید علم خود را در زمینه سئو دائما بروز کنید و در واقع سئو این گونه نیست که شما یک بار ترفندها و روش های آن را در وب سایت خود پیاده سازی کنید و  پس از آن وب سایت شما تا ابد برای موتورهای جستجوگر بهینه باشد بلکه شما باید دائما در این زمینه مطالعه کنید و ترفندهای جدیدی سئو را بیاموزید و آنها را در وب سایت خود پیاده سازی نمایید.

شاید بپرسید چرا باید از سئو استفاده کنیم در حالیکه استفاده از آن زمان زیادی می گیرد و نیازمند تلاش دائمی در این زمینه می باشد؟ پاسخ این سوال ساده است، زیرا شما برای آنکه بتوانید در دنیای دیجیتال عملکرد موفقی داشته باشید باید بتوانید کاربران دنیای دیجیتال را به سمت تجارت خود جذب نمایید، نماینده تجارت شما در دنیای دیجیتال، وب سایت تجارت شما می باشد بنابراین شما باید کاربرانی را برای وب سایت خود جذب نمایید، کاربرانی که به دنبال موضوعاتی هستند که در وب سایت شما به آنها پرداخته شده است و یا به عبارتی دنبال خرید محصولات و یا استفاده از خدماتی هستند که تجارت شما در آن زمینه فعال است. بهترین روش برای جذب کاربرانی در دنیای دیجیتال که علاقه مند به تجارت شما هستند آن است که زمانی که کاربران موضوعات مرتبط با تجارت شما در گوگل یا دیگر موتورهای جستجوگر سرچ می کنند وب سایت شما برای آنها نمایش داده شود، و این کار با سئو امکان پذیر است. شاید برای شما جالب باشد بدانید که بیش از 70 درصد کاربرانی که موضوعی را در موتورهای جستجوگر سرچ می کنند یکی از پنج لینک اولی که در صفحه اول نتایج ظاهر می شود را انتخاب می نمایند و این نشان دهنده آن است که اگر شما بتوانید در رتبه بندی های موتورهای جستجوگر وب سایت خود را به یکی از رتبه های اول در صفحه نتایج جستجوها برسانید خواهید توانست مشتریان زیادی برای تجارت خود جذب کنید.

به خاطر داشته باشد که بهترین و موثر ترین روش بازاریابی دیجیتال استفاده از سئو است که می تواند بیشترین تعداد کاربران و بیشترین میزان سود را برای تجارت شما به همراه داشته باشد و لذا زمانی که صرف انجام آن می شود ارزش آن را دارد و می تواند نتایج ارزشمند و دراز مدتی را برای شما به همراه بیاورد.

گام سوم: SEM

 • بازاریابی موتورهای جستجوگر (SEM): بازاریابی موتورهای جستجوگر یکی دیگر از روش هایی است که با استفاده از آن شما می توانید ترافیک زیادی را از طریق نمایش داده شدن در رتبه های بالا در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر به وب سایت خود جذب نمایید، البته این روش مثل سئو رایگان نبوده و شما برای آنکه بتوانید برای مدت محدودی در رتبه های بالا در نتایج جستجو های موتورهای جستجوگر نمایش داده شوید باید مبلغی را به موتورهای جستجوگر بپردازید. دنبای بازاریابی موتورهای جستجوگر بسیار گسترده و پیچیده است و روش های مختلفی برای استفاده از این امکان وجود دارد که صاحبان وب سایت ها می توانند بر اساس نوع تجارتشان و نیازهای تبلیغاتی وب سایتشان یکی از روش های PPC، CPC و CPM را برای تبلیغات خود در موتورهای جستجوگر یا همان بازاریابی موتورهای جستجوگر، انتخاب نمایند. پلتفرم های مختلفی وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آنها برای سفارش دادن تبلیغات در موتورهای جستجوگر اقدام نمایید که از این میان مشهور ترین های آنها Google AdWords که برای سفارش تبلیغات در گوگل مورد استفاده قرار می گیرد و Bing Ads که برای سفارش تبلیغات در یاهو و بینگ مورد استفاده قرار می گیرند از همه مشهور تر و محبوب تر می باشند.

گام چهارم: SMM

 • بازاریابی شبکه های اجتماعی (SMM): بازاریابی شبکه های اجتماعی یکی دیگر از روش های جدید و بسیار پر بازده در زمینه بازاریابی دیجیتال می باشد. در این روش شما باید با استفاده از شبکه های اجتماعی پرمخاطب مثل فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، لینکدین، گوگل پلاس، تلگرام و یا هر شبکه اجتماعی دیگری که کاربران هدف شما بیشتر در آن عضو هستند و در آن زمینه فعالیت می کنند کاربرانی را برای وب سایت خود جذب نمایید. پیش از هر کاری شما باید بررسی کنید که کدام شبکه های اجتماعی برای بازاریابی تجارت شما مناسب هستند و کاربران مورد نظر شما بیشتر در کدام شبکه های اجتماعی عضو هستند و سپس یک پروفایل تجاری در این شبکه های اجتماعی ایجاد کنید و در زمینه جذب حد اکثری مخاطب در این شبکه ها تلاش نمایید. باید به خاطر داشته باشید که شما باید برای هر شبکه اجتماعی به صورت مجزا محتوایی متناسب با آن شبکه ایجاد کنید و نباید یک محتوای ایجاد شده را برای بازاریابی در تمامی شبکه های اجتماعی استفاده نمایید. برای مثال بازاریابی در اینستاگرام تنها با استفاده از عکس ها و ویدیو های کوتاه امکان پذیر است زیرا این شبکه اجتماعی مخصوص انتشار فیلم و عکس می باشد اما در توییتربازاریابی با استفاده از متن نیز امکان پذیر می باشد و یا در یوتیوب تنها با استفاده از ویدیو بازاریابی ممکن می باشد و لذا شما باید محتوایی متناسب با هر یک از این شبکه های تولید نمایید و برای بازاریابی در این شبکه های اجتماعی مورد استفاده قرار دهید. در شبکه های اجتماعی نیز امکان تبلیغات وجود دارد و شما می توانید با استفاده از تبلیغات در این شبکه ها کاربرانی را برای پروفایل های تجاری خود جذب نمایید و سپس با تولید محتواهای مفید و مناسب آنها را به مشتریانی برای وب سایت خود مبدل کنید. به خاطر داشته باشید که به دلیل آنکه ارتباط شما با کاربران در شبکه های اجتماعی روزانه است و شما با اغلب آنها در طول روز حداقل یک بار وارد تعامل می شوید شبکه های اجتماعی یک ابزار مناسب برای برندینگ و یا شناساندن برند شما به کاربران می باشند زیرا کاربران دائما با شما در تماس هستند و این موجب می شود که شما بتوانید با تکرار خود را به آنها بشناسانید و لذا بهتر است که یک لوگو یا آرم تجاری داشته باشید که آن را در تمامی پست ها و مطالبی که در شبکه های اجتماعی قرار می دهید اضافه نمایید تا کاربران شما آن را به خاطر بسپارند و نام شما و برند شما برای آنها به یک نام آشنا مبدل گردد، دقت کنید که اصلا به هیچ وجه لوگو با آرم تجاری خود را تغییر ندهید زیرا تمامی تلاش هایی که در زمینه شناساندن برند خود تا آن روز به کاربران انجام داده اید از بین می رود.

گام پنجم: محتوا نویسی

 • تولید محتوا: تحقیقات نشان داده است که تولید محتوای مناسب یکی از مهم ترین و اصلی ترین روش های بازاریابی دیجیتال در سال های اخیر بوده است. زیرا تمامی تغییرات جدیدی که در موتورهای جستجوگر و الگوریتم های رتبه بندی آنها ایجاد شده اند همچون الگوریتم پاندا، الگوریتم پنگوئن و الگوریتم همینگ برد به نوعی مرتبط با محتوای وب سایت بوده اند و محتوا را در رتبه بندی ها هر روز موثر تر نموده اند. اخیرا گوگل اعلام نموده است که محتوای یک وب سایت مهم ترین پارامتر در یک وب سایت می باشد که سرنوشت رتبه بندی وب سایت در نتایج جستجوها را تعیین می نماید. محتوا می تواند در فرمت های مختلفی عرضه گردد مثل پست های وبلاگ، اینفوگرافیک ها، وبینارها، تصاویر، ویدیو ها، صفحات پرسش و پاسخ، فروم ها و … که ایجاد هریک از آنها دارای قواعد و قوانین خاصی می باشد و یک وب سایت باید بسیاری از انواع محتواها را در خود داشته باشد. شما باید در ایجاد محتواها خلاق باشید و بتوانید محتواهای متنوعی ایجاد کنید و آنها را در محل های مختلفی منتشر کنید و محتوای شما باید به گونه ای باشد که هم برای کاربر جذاب باشد و هم بتواند آنها را به سمت خدمات شما و تجارت شما جذب نماید. اگر شما بتوانید محتوای خوبی و جذابی تولید کنید که کاربران را به خود جذب نماید علاوه بر آنکه می توانید کاربران را به مشتریان تبدیل نمایید می توانید کاری کنید که محتواهای شما توسط کاربران بارها و بارها اشتراک گذاری شود و این امر علاوه بر آنکه می تواند کاربران جدیدی را برای شما جذب نماید و در برند سازی شما نقش بسیار تاثیر گذاری داشته باشد، در رتبه بندی وب سایت شما در موتورهای جستجوگر نیز بسیار موثر است.

گام ششم: تبلیغات اینترنتی

 • منتشر کردن تبلیغات دیجیتال: منتشر کردن تبلیغات دیجیتال به معنی ایجاد تبلیغاتی برای کاربران دنیای دیجیتال می باشد که البته SEM نیز نوعی تبلیغات دیجیتال است. تبلیغات دیجیتال انواع متعددی دارد، برای مثال شما می توانید در وب سایت های پر مخاطب بنرهای تبلیغاتی منتشر کنید و با در اپلیکیشن های پر طرفدار تبلیغاتی منتشر کنید که هرگاه کاربران به این اپلیکیشن ها وارد می شوند تبلیغات شما را مشاهده نمایند. اما باید به خاطر داشته باشید که انتشار تبلیغات دیجیتال بسیار پر هزینه می باشد در حالیکه بازدهی آن نسبت به سایر روش ها بسیار کمتر است زیرا در این روش تبلیغات شما برای جمع کثیری از کاربرانی نمایش داده می شود که ممکن است هیچ علاقه ای به تجارت شما و محصولات و خدمات شما نداشته باشند. در واقع این روش تبلیغات دارای جامعه آماری گسترده و متنوعی می باشد و شما نمی توانید جامعه هدف خود را در آن تعیین نمایید.

گام هفتم: تکرار بازاریابی های انجام شده

 • هدف گذاری مجدد و بازاریابی مجدد: روش های بازاریابی مجدد و هدف گذاری مجدد روش هایی هستند که بر روی کاربرانی که یک بار به وب سایت مراجعه نموده اند مورد استفاده قرار می گیرند. در این روش ها از تکنولوژی کوکی (تکنولوژی کوکی ترفندی است که صاحبان وب سایت ها برای در دست داشتن اطلاعات کاربرانی که یک بار به وب سایت آنها مراجعه نمودند در مراجعه های ثانویه استفاده می نمایند در این روش هنگامی که کاربری به یک وب سایت مراجعه می کند یک کوکی که یک کد کوتاه و ساده و  غیر مخرب می باشد، توسط وب سایت بر روی رایانه کاربر ذخیره می گردد و وب سایت اطلاعات بازدید فعلی کاربر را در آن ذخیره می کند تا در بازدید های مجدد بتواند از آن برای شناسایی و در دست داشتن اطلاعات جستجوهای قبلی کاربر استفاده نماید). نرخ تبدیل کاربران به مشتریان در روش های هدف گذاری مجدد و بازاریابی مجدد بسیار بالا است و این بدان دلیل است که کاربرانی که مجددا به یک وب سایت مراجعه می نمایند به خدمات و محصولات آن وب سایت علاقه مند هستند و در واقع در مرحله های بالایی از چرخه خرید قرار دارند (چرخه خرید با جستجو و مشاهده مطالب توسط کاربر در اینترنت آغاز می شود و با خرید خاتمه می یابد) و لذا احتمال تبدیل این کاربران به مشتریان بسیار بیشتر است.

گام هشتم: موبایل مارکتنیگ

 • بازاریابی تلفن های همراه: آمارها و بررسی ها نشان داده است که شیوه بازاریابی موبایل مارکتینگ یا بازاریابی تلفن های همراه بیش از 2 میلیارد دلار در سال 2016 برای تجارت های مختلف سود دهی داشته است. از این رو ما استفاده از روش موبایل مارکتیگ را به شدت به شما توصیه می نماییم. در این روش شما باید وب سایت خود و تمامی محتواهای خود را برای تلفن های همراه بهینه سازی نمایید به گونه ای که کاربران تلفن های همراه برای دیدن محتوای وب سایت شما با مشکلی مواجه نشوند و بدون نیاز به اسکرول کردن و یا کوچک و بزرگ کردن صفحات وب سایت بتوانند به سادگی از وب سایت شما دیدن نمایند و با توجه به آنکه امروزه بیش از نیمی از کاربران اینترنت را کاربران تلفن های همراه تشکیل می دهند برای جذب این کاربران یکی از اولیه ترین نیاز ها موبایل فرندلی بودن وب سایت شما می باشد. دقت داشته باشید که با توجه به رشد روز افزون روی آوردن کاربران به تلفن های همراه هوشمند و تبلت ها درصد کاربران اینترنت که با استفاده از تلفن های همراه و تبلت ها در اینترنت جستجو می کنند و بهطور طبیعی میزان سود دهی روش بازاریابی تلفن های همراه روز به روز در حال افزایش می باشد از این رو من به شما توصیه می کنم که این روش بازاریابی را حتما در لیست روش های بازاریابی دیجیتال خود قرار دهید.

گام نهم: بازاریابی اینتراکتو 

 • بازاریابی اینتراکتو یا فعل و انفعالی: شما باید کاری کنید که زمانی که کاربران به وب سایت شما وارد می شوند با وب سایت شما وارد تعامل گردند، برای این کار باید از روش های اینتراکتیو که با کاربران تعامل ایجاد می نمایند استفاده کنید. آمار گیری ها و تحقیقات انجام شده در زمینه استفاده از روش های اینتراکتیو توسط ExpoTV.com در وب سایت نشان داده است که بیش از 55 درصد از کاربران ترجیح می دهند که ارتباط و فعل و انفعالی با کمپینی که از آن خرید می کنند داشته باشند و همچنین بررسی ها نشان داده اند که 89 درصد از کاربران به وب سایت ها و کمپین هایی که با آنها تعامل برقرار می نمایند و در ازای فعلی که انجام می دهند انتظار  فید بک از کاربر دارند، بیشتراعتماد می کنند. با توجه به این آمارها استفاده از روش های اینتراکتیو در وب سایت می تواند موجب شود که شما بتوانید ارتباط موثر تری با کاربران برقرار نمایید. بنابراین به شما توصیه می کنم که از روش های اینتراکتیو در وب سایت خود استفاده نمایید.

گام دهم: ایمیل مارکتینگ

 • ایمیل مارکتینگ: ایمیل مارکتینگ یکی از قدیمی ترین روش های بازاریابی دیجیتال است که سال هاست از آن استفاده می شود. این روش در گذشته بازدهی بیشتری داشت اما امروزه بازدهی آن به دلیل افزایش روش های تبلیغاتی اینترنتی و استفاده نادرست و بیش از حد تجارت های مختلف از این روش کاهش یافته است. بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ یک روش بازاریابی دیجیتال است که شما در آن با استفاده از ارسال ایمیل های تبلیغاتی به افراد مختلف آنها را ترغیب خرید از وب سایت خود می نمایید. در استفاده از روش ایمیل مارکتینگ شما باید دقت بسیاری بکار بگیرید تا ایمیل های ارسالی شما به عنوان اسپم از جانب کاربران شما شناخته نشود زیرا اسپم شدن تعداد زیادی از ایمیل های شما توسط کاربران موجب می شود که موتورهای جستجوگر مانع ادامه فعالیت کمپین بازاریابی ایمیلی شما شوند. شما باید با استفاده از روش های مناسب و با استفاده از فرم های Opt-in کاربران لیست ایمیلی خود را جمع آوری نمایید و تنها برای کسانی ایمیل ارسال کنید که داوطلب دریافت ایمیل های شما باشند.

گام یازدهم: افیلیت مارکتینگ

 • افیلیت مارکتینگ: ایفیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری درفروش یا فروش پورسانتی یک روش بازاریابی دیجیتال است در این روش شما می توانید از دیگر وب سایت ها بخواهید که محصولات شما را در وب سایت خود تبلیغ نمایند و زمان یکه از طرف آنها یک مشتری برای شما ارسال شد باید درصد یا پورسانتی از فروش به آنها بدهید. شما می توانید هم در نقش یک وب سایت تبلیغ کنند و هم در نقش وب سایتی که دیگر وب سایت ها برای آن تبلیغاتی انجام می دهند در یک سیستم افیلیت کارکتینگ شرکت نمایید.

گام دوازدهم: آنالیز نتایج

 • آنالیز نتایج: یکی از مهم ترین و تاثیر گذار ترین بخش ها در بازاریابی دیجیتال انجام پروسه آنالیز نتایج است. آنالیز نتایج به شما کمک می کند که آمارهای موثق و ارزشمندی از نتایج حاصل از هر یک از کمپین های بازاریابی ایجاد شده توسط شما بدست آورید و بتوانید میزان موفقیت این کمپین ها را ارزیابی و بررسی نمایید. این داده ها به شما کمک می کند که اشتباهات خود را اصلاح کنید و نقاط ضعف خود را تقویت نمایید و همچنین برای ایجاد کمپین های بازاریابی دیجیتال بهتر و موثر تر برنامه ریزی نمایید. ابزارهای بسیاری برای آنالیز نتایج وجود دارد که از جمله مهم ترین های آنها می توان به گوگل آنالتیکز، اسپرینگ متریکز، ووپرا (Woopra) و مینت (Mint)  اشاره نمود. شما باید پیش از آنکه هیچ کمپین بازاریابی دیجیتالی را راه اندازی نمایید به فکر آن باشید که استفاده از این ابزارها را بیاموزید تا بتوانید نتایج حاصل از هر کمپین را مورد بررسی قرار دهید. به جرات می توان گفت که انجام بازاریابی دیجیتال بدون استفاده از این ابزارها برای آنالیز نتایج به هیچ وجه نمی تواند موثر باشد.

زمانی که شما وارد عرصه بازاریابی دیجیتال می شود باید به خاطر داشته باشید که حتما باید روش های مختلفی را برای بازاریابی دیجیتال استفاده نمایید و به هیچ وجه نباید تنها به یک روش کفایت کنید. پس از بکارگیری روش های مختلف باید بررسی کنید که کدام روش نتایج بهتر و سودمند تری برای شما داشته است و سپس سایر روش ها را بهبود هید و بیشتر تمرکز بازاریابی خود را بر روی پر بازده ترین روش متمرکز نمایید. در بیشتر مواقع استفاده از یک روش ترکیبی برای بازاریابی دیجیتال می تواند موثرتر باشد و بهترین نتایج را حاصل نماید. دقت کنید که شاخه های بازاریابی دیجیتال روز به روز در حال تغییر و افزایش می باشند و شما باید خود را مجهز به علم روز نمایید و جدیدترین روش ها را بیاموزید و پیش از دیگران شروع به فعالیت در آن زمینه نمایید.

رپورتاژ آگهی جدید ترین روش دیجیتال مارکتینگ

رپورتاژ آگهی جدید ترین شیوه برای دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت

رپورتاژ آگهی یا خبری چیست ؟

رپورتاژ آگهی یا همان رپورتاژ خبری همان طور که از اسم آن پیداست یک گزارش خبری تبلیغاتی است که بصورت سفارشی در سایت های خبری پربازدید منتشر میشود . این اخبار تبلیغاتی میتواند یک مصاحبه با مدیران مجموعه باشد و یا یک خبر برای معرفی ویژگی های متمایز کسب و کار ها .

شرکت ها و واحد های تولیدی که با نام تجاری و برند مطرح می شوند برای معرفی محصولات و خدمات ، و فروشگاه های اینترنتی یا سایت های خرید آنلاین ویژگی های وب سایت خود را برای جذب کاربران بیشتر بصورت خبر(رپورتاژ) در خبرگزاری ها معرفی میکنند. این عمل بصورت تبلیغ غیر مستقیم بسیار موثر تر از تبلیغات مستقیم می باشد.

رپورتاژ آگهی چگونه به سئو و بهبود رتبه سایت شما در گوگل کمک میکند ؟

رپورتاژ آگهی وقتی به سئو و بهبود رتبه سایت شما در گوگل کمک میکند که بتواند حداقل یکی از موارد زیر در آن رعایت شود.

 • کلمات کلیدی مهم در محتوای خبر به وب سایت شما لینک فالو شود.
 • خبر در خبرگزاری ها و سایت های خبری پربازدید منتشر شود که رنک و اتوریتی بالایی در گوگل دارند.
 • خبر پس از انتشار در صفحه اول سایت های خبری ، در آن سایت آرشیو شود و مانند سایر تبلیغات پس از مدتی حذف نشود.
 • محتوای خبر یک مطلب کاملا مرتبط با فعالیت وب سایت شما باشد.

موارد ذکر شده بالا همان استانداردهای بک لینک ارگانیک گوگل می باشد که می تواند تاثیر زیادی در سئو سایت و بهبود رتبه سایت شما در گوگل داشته باشد.

مزایای رپورتاژ اگهی برای کسب و کار

 • تاثیرگذاری فوق العاده برای تبلیغ و برندینگ بدلیل اینکه تبلیغات بصورت خبر از خبرگزاری های معتبر منتشر میشود و اعتبار بالایی را برای برند ها ایجاد میکند.
 • بازخورد مناسب و در موارد بسیار تاثیر زیاد در کوتاه مدت و بلند مدت نسبت به سایر روش های دیجیتال مارکتینگ

شما نیز می توانید در صورت داشتن مزیت رقابتی در زمینه عرضه کالا و خدمات از این نوع تبلیغ غیر مستقیم بهره جویید. لازم به ذکر است که این نوع تبلیغات اثرات بیشتری به نسبت دیگر روش های تبلیغاتی انجام میدهند. زیرا آن خبرگزاری و یا وب سایت خبری و…با انتشار اخبار کسب و کار شما، مهر تاییدی بر عملکرد شما زده است.

دیجیتال مارکتینگ با اینستاگرام

دیجیتال مارکتینگ با اینستاگرام

چگونه با اینستاگرام دیجیتال مارکتر شویم ؟

و چگونه اینستاگرام خود را تبدیل به پول کنیم ؟

اینستاگرام

یکی از ابزار‌های دیجیتال مارکتر ها و کسب و کارهای اینترنتی شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام است؛ اما کسب‌وکار‌ها چقدر در استفاده از این ابزار، حرفه ای عمل می‌کنند؟

 بهتر است آمار جالبی از اینستاگرام داشته باشیم:

 • بازدید روزانه حدود ۱۲ تا ۱۵ میلیون کاربر ایرانی از صفحات اینستاگرام
 • میانگین زمان مشاهده پست‌های اینستاگرامی ۵.۲۶ ثانیه.

همین اطلاعات کوچک و اقبال وسیع کاربران به این شبکه اجتماعی کسب و کار ها را وادار به استفاده از اینستاگرام کرده است.

بر اساس قانون ۱۹۹۰، مخاطبین شما به سه دسته تقسیم می‌شوند:

1- ابتدا بازار یک درصدی‌ها که افراد پیشرو در استفاده از خدمات ارائه شده توسط شما هستند.

2- دسته دوم اطرافیان افراد پیشرو هستند.

 3- دسته سوم هم تقریبا ۹۰ درصد مخاطبان شما را شامل می‌شوند، تا مدت‌ها از خدمات شما استفاده نخواهند کرد.

همچنین اصل پارتو بیان می‌کند که تنها حدود ۲۰ درصد از مخاطبان شما موثر هستند و از شما خرید می‌کنند و ۸۰ درصد دیگر از شما خرید نمی‌کنند. اما نگران نباشید، چرا که همیشه آن ۲۰ درصد، ۸۰ درصد مابقی را پوشش می‌دهند.

حال چه کنیم که صفحه اینستاگرام خود را به یک صفحه تجاری و پولساز تبدیل کنیم؟

برای ساخت یک صفحه تجاری در اینستاگرام ابتدا می بایست شما یک صفحه شخصی با حالت عمومی (public) داشته باشید. اصلا مهم نیست چقدر دنبال‌کننده دارید یا چقدر پست‌های شما لایک می‌شود، فقط کافیست به بخش تنظیمات صفحه خود رفته و با انتخاب گزینه تبدیل به صفحه تجاری، وارد روند ایجاد صفحه تجاری شوید.

در ابتدای روند ساخت صفحه تجاری در اینستاگرام از شما آدرس، ایمیل و شماره تماس گرفته می‌شود که این اطلاعات در اختیار مخاطبان شما قرار گرفته می‌شود. مورد دومی که به صفحه تجاری شما اضافه می‌شود، گزینه اینسایت (insight) است. شما در این صفحه می‌توانید اطلاعاتی چون جنسیت مخاطبان، ساعات پر بازدید، سن مخاطبان، تعداد لایک، کامنت‌ها و تعداد افرادی که پست شما را ذخیره کرده‌اند را نیز زیر نظر داشته باشید؛ اما شاید مهم‌ترین مشخصه‌ در بین گزینه‌های مذکور، تعامل (engagement) است. مفهوم این کلمه تعامل بین شما و مخاطبین شما است که شامل جمع تعداد لایک‌ها، کامنت‌ها و تعداد افرادی که پست که شما را ذخیره می‌کنند، می‌شود.

مفهوم برند‌سازی در صفحات اینستاگرامی

برند، حسی است که مخاطب بعد از اولین برخورد با شما دریافت می‌کند؛ به این معنی است که صفحه ایسنتاگرامی شما باید هویت بصری، ادبیات منحصر به فرد و صداقت شما را داشته باشد. برای این کار، شما می‌توانید بنا به نوع خدماتی که ارائه می‌دهید از قالب‌هایی با طیف رنگی شاد، رسمی یا سنیگن در حوزه هویت بصری و همچنین استفاده درست از پست‌های پازلی یا ترکیب عکس‌های چندتایی (album) به همراه ویدیو‌های ۶۰ ثانیه‌ای انتخاب کنید.

موضوع بسیار مهم دیگر نحوه نوشتن توضیح (caption) است. در این مورد برند شما با ادبیات منحصر به فرد شما به مخاطب معرفی می‌شود؛ پس در استفاده از انواع لغات دقت کنید. هشتگ‌گذاری در متن نیز بسیار مهم است؛ چرا که هشتگ پرچم شناخت پست شما در بین چند میلیون‌ها پست روزانه دیگر کاربران است.

نحوه استوری و گرفتن فیلم زنده (لایو) در اینستاگرام

توجه داشته باشید قابلیت استوری در بعضی مواقع بهتر از کپشن و عکس می‌تواند باشد اما باید به کیفیت تصاویر و انتخاب مناسب هشتگ دقت کرد.

توجه به چند نکته در دیجیتال مارکتینگ اینستاگرام

گاهی اوقات لازم است رایگان بفروشید. این کار باعث جلب اعتماد مشتریان و موفقیت در کسب‌وکار شما می‌شود. همچنین توجه داشته باشید مبحث قیمت‌گذاری روی کالا و خدماتی که شما ارائه می‌دهید بسیار مهم و موثر در آینده برند و کسب‌و‌کار شما است. کسب‌وکارهای دیجیتالی همچون صفحات اینستاگرامی، از نوع آی‌سی‌تی (ICT) است؛ این یعنی خدمات شما باید مبتنی بر ارتباطات، اطلاعات و تکنولوژی باشد تا با فراهم کردن فضایی امن برای مخاطبان بتوانید اطلاعات کسب‌وکار خود را با آن‌ها در میان گذاشته و به اهداف خود دست یابید.

 

اینفلونسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر ها در دیجیتال مارکتینگ

همزمان با رشد بی سابقه استفاده از اینترنت در ایران صاحبان مشاغل و کسب و کارها فضای مجازی و اینترنت و علی الخصوص شبکه های اجتماعی را بستر مهمی برای معرفی ، بازاریابی و فروش محصول خود پیدا کرده کرده اند. شبکه های اجتماعی راهی مناسب برای بیان کارکرد کالا و خدمات به زبان ساده می باشد.و یکی از این روش ها که به کمک شبکه های اجتماعی می آید تاثیر گذاری در خرید بصورت غیرمستقیم است. از این رو بازاریابی در شبکه های اجتماعی، اینفلوئنسر مارکتینگ نام دارد ،که به معنای استفاده از افراد تاثیرگذار برای بازاریابی کالا و خدمات موردنظر است.

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ شامل بازاریابی کالا و خدمات از طریق کسانی است که در خصوص محصولاتی که دیگران خریداری می کنند، تاثیر و کنترل دارند.معمولا این افراد چهره های مشهور و معروف درجامعه هستند. بازاریابی برای مخاطبان اینفلوئنسرها مشابه بازاریابی دهان به دهان است با این تفاوت که در اینفلوئنسر مارکتینگ، لزوما بصورت مستقیم کالا و خدماتی را تبلیغ نمیکنند بلکه با استفاده از آن در زندگی روزمره، مردم نیز تشویق به استفاده از آن می شوند.

و ممکن است این عمل را گروه،برند و … نقش اینفلوئنسر  را ایفا نمایند. . هر شخص، گروه، برند و یا حتی مکان خاص می تواند به صورت بالقواه یک اینفلوئنسر باشد. وقتی یک سلبریتی از یک محصول استفاده می کند، سازنده محصول شناخته می شود و به دلیل تایید شدن توسط سلبریتی مورد احترام قرار می گیرد.

وبلاگ نویسان هم به دلیل اینکه به عنوان افرادی قابل اعتماد و موثق شناخته شده اند به اینفلوئنسرهای مهمی در فضای مجازی تبدیل شده اند و دنبال کنندگان وفاداری دارند. همین موضوع باعث می شود که توصیه یک وبلاگ نویس به مراتب بیشتر از یک آگهی تبلیغاتی سنتی قابل اطمینان به نظر می رسد. با استفاده از افراد تاثیرگذار یا همان اینفلوئنسرها، کمپانی ها می توانند از بدبینی و شک و تردیدی که می تواند توسط پیام های تبلیغاتی و بازاریابی مستقیم در مخاطب ایجاد شود، جلوگیری کند.

این شکل از بازاریابی در نوع خود منحصر به فرد است چون به جای تمرکز به نیاز مشتری به نیاز اینفلوئنسر توجه می کند. کمپانی ها باید برای این افراد احترام قائل باشند و رابطه ای طبیعی و ارگانیک با اینفلوئنسرهایی که قرار است محصول را توصیه کنند، برقرار کنند. برای مثال ارسال محصولات جدید قبل از ورود به بازار و یا دعوت اینفلوئنسرها برای بازدید از کمپانی از روش هایی است که می تواند به شکل گیری این رابطه ارگانیک و ایجاد اعتماد کمک کند.

اما تنها اشکال عمده این روش بازاریابی این است که مثل بازاریابی سنتی قابل کنترل نیست. در حالی که بعضی از اینفلوئنسرها منحصرا تصویر مثبتی به محصول می دهند اما ممکن است افراد تاثیرگذاری که با مشکلات اجتماعی یا قانونی مواجه می شوند و یا از مرکز توجه عمومی خارج می شوند تاثیر منفی بر محصول داشته باشند. بنابراین بازاریابان باید آمادگی مواجه شدن و مقابله با چنین شرایطی را داشته باشند.

چند نمونه از اینفلوئنسرمارکتینگ

La Cense Beef: برای آموزش مشتریان و بالابردن سطح آگاهی آنها در مورد مزایای گوشت گاو علف خوار، این تولید کننده گوشت یک وبسایت راه اندازی کرده است که اطلاعاتی کلی درباره جنبش پایدار کشاورزی در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد. علاوه بر این از وبلاگ نویسانی که در مورد غذا می نویسند و روی خریداران متخصص گوشت تاثیرگذار هستند هم استفاده می کنند. با آسان کردن روند تحقیق و نوشتن درباره مزایای این برند برای وبلاگ نویسان، La Cense Beef توانسته پیام موردنظرش را درباره این برند منتشر و پخش کند.

Barilla Pasta: این کمپانی بسته های «آشپزخانه آزمایشی» را که شامل پاستا، سس، و دیگر محصولات باریلا بود و گیرندگان برای برگزاری یک مهمانی شام به آن نیاز داشتند برای آنها ارسال کرد. گیرندگان با استفاده از این بسته ها شام مهمانی خود را آماده و برای دوستانشان سرو کردند و عکس ها و تصاویر واقعی از این ملاقات و شام را در وبسایت منتشر کردند. این روشی بود تا به صورت ارگانیک پیام و کلام موردنظر درباره پاستای باریلا منتشر و پخش شود. عکس هایی که در وبسایت منتشر شدند برای ساخت یک تبلیغ قابل باور که مشتریان واقعی باریلا را نشان می دهد مورد استفاده قرار گرفتند.

General Motors: این کمپانی سازنده اتومبیل وبسایت ویژه ای راه اندازی کرد که دسترسی به آن تنها محدود به مشتریانی بود که دانش، تاریخچه و دلبستگی و وفاداری عمیقی به جنرال موتورز داشتند و به اصطلاحا ” GM Insiders” بودند. این وبسایت اخبار، آفرها و پیشنهادات ویژه و اختصاصی را منتشر می کرد. با در نظر گرفتن این سرویس ویژه برای این بخش از مشتریان احساساتی و طرفدار برند، جنرال موتورز می توانست آنها را به صحبت کردن درباره اتومبیل های این برند با دوستان و خانواده تشویق کند.

اینفلونسر مارکتینگ

چه کسانی از افراد تاثیرگذار استفاده می کنند؟

بر اساس گزارش Word Of Mouth Marketing Association برندها به طور متوسط روزانه 3.3 میلیارد بار در آمریکا منشن می شوند. افراد در فضای مجازی درباره همه چیز صحبت می کنند، از میان وعده های غذای گرفته تا ماشین های صنعتی. هر کسب و کاری صرف نظر از صنعتی که در آن فعالیت می کند با ایجاد بحث و گفتگو درباره محصولاتش می تواند منفعت زیادی ببرد.

کسب و کارهای کوچک می توانند از استراتژی های آنلاین کم هزینه و ارزان برای ارتباط با اینفلوئنسرها استفاده کنند. یک رستوران تازه تاسیس می تواند از مشتریان وفادار خود درخواست کند تا نظرات و نقد و بررسی های خود در مورد رستوران را به صورت آنلاین منتشر کنند یا یک کمپانی طراحی فضای سبز می تواند یک وبلاگ راهنمای باغبانی راه اندازی کند. اینفلوئنسرمارکتینگ همان قدر که در سطح محلی موثر است می تواند در سطح بین المللی هم کارآمد باشد.

کسب و کارها و کمپانی های بزرگتر از استراتژی های جامع تر و گسترده تر اینفلوئنسرمارکتینگ استفاده می کند که می تواند در پلتفرم های مختلف بسط پیدا کند. این کمپانی ها می توانند شراکت و همکاری پرهزینه با سلبریتی ها و یا برندهای دیگر داشته باشند تا موقعیت و جایگاه محصول خود را بالا ببرند. برای مثال یک شرکت تولید کننده نوشابه انرژی زا که می خواهد در میان مخاطبان جوان تر بازاریابی کند را در نظر بگیرید. آنها می توانند اسپانسر مسابقات اسنوبرد شوند و بین رقابت کنندگان نوشیدنی رایگان توزیع کنند. این روشی است می تواند مخاطبان جوانی را جذب کند که روی دوستان و همکلاسی هایشان نفوذ دارند. این شرکت ها باید در کنار حفظ روابط خود با اینفلوئنسرهای موجود به اینفلوئنسر مارکتینگ به عنوان راهکار و روشی مداوم و جامع نگاه کنند که همیشه باید مدنظر داشته باشند.

ارتباط بین دیجیتال مارکتینگ با تیم فروش 

ارتباط بین دیجیتال مارکتینگ با تیم فروش

در این مقاله ما به بررسی این موضوع می پردازیم که آیا در یک تیم فروش نیاز به دیجیتال مارکتر هست یا خیر

این مقاله را به قلم زهرا جعفریان بخوانید:

برای ایجاد آگاهی از نام تجاری، تولید ترافیک، ایجاد مشتریان وفادار و … استفاده از دیجیتال مارکتینگ ضروری است. دیجیتال مارکتینگ توضیح می‌دهد که چرا باید بودجه‌ای برای بازاریابی در نظر گرفته شود. بازاریابی دیجیتال بهترین راه داده محور برای افزایش رشد از هر لحاظ در دنیای دیجیتال است.

با توجه به اینکه بازاریابی روی فروش و درآمد تاثیر مستقیم و بسزایی دارد، دانش اعضای کمپانی یا یک سازمان نسبت به دیجیتال مارکتینگ اهمیت بسیاری دارد. همه اعضای تیم شما از مالی گرفته تا فروش باید شناختی از بازاریابی داشته باشند، به این معنی که باید نسبت به استراتژی‌های مختلف و نحوه اجرا و تاثیر آن‌ها روی برند، مشتری، درآمد و …، دانش پایه‌ای داشته باشند.

درگیری تیم مالی با دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی دیجیتال روی بهینه‌سازی پایینترین سطح کسب و کارتان تاثیر می‌گذارد. دیجیتال مارکتینگ ابزاری است که به گسترش برند و کسب و کار شما منجر می‌شود و در نهایت تمام روش‌های آن به طور مستقیم یا غیر مستقیم به فروش هدایت می‌شوند. اگر برای کمپین‌های بازاریابی برنامه‌ریزی شود و کمپین‌ها به طو موثر اجرا شوند، در حالی که میانگین هزینه بدست آوردن مشتری را کم کرده، درآمد بیشتری برای کسب و کارها ایجاد می‌کند. به همین دلیل است که همه اداره‌ها و افراد آن باید از چگونگی روند انجام بازاریابی آگاه باشند. به طور مثال از اینکه چرا گروه بازاریابی از روش اینفلونسر مارکتینگ استفاده کرده‌اند و این روش چه تاثیراتی روی رشد و گسترش برند دارد، آگاه شوند.

روش اینفلونسر مارکتینگ را در استو بطور کامل توضیح داده ایم.

طیف گسترده ای از معیارهای بازاریابی براساس فعالیتها و اهدافی که درنظر گرفته میشود، وجود دارند. برای اجرای بازاریابی و رسیدن به موفقیت باید معیارهای شاخص کلیدی یا همان KPI در نظر گرفته شود. معیارهایی در زیر آمده است:

معیارهای ترافیکی: تعداد کل بازدیدهای وب سایت، منابع ایجاد ترافیک، میزان بازدیدکنندگان هدف، میزان تعاملات در هر بازدید، میزان بازدهی، هزینه صرف شده برای هر بازدیدکننده، درآمده بدست آمده از هر بازدیدکننده و غیره.

معیارهای تبدیل: میزان کل تبدیل، نرخ کلیک، هزینه هر تبدیل و غیره.

معیارهای درآمد: میزان کل درآمد از هر بازدید، بازده کل سرمایه گذاری و غیره.

ردیابی معیارهای مشخص شده برای بخش‌های بازاریابی دیجیتال مهم هستند. در نتیجه لازم است که یک دید کلی برای برنامه‌ریزی تنظیمات و بهبود عملکرد داشته باشید.

ارتباط افراد خارج از تیم دیجیتال مارکتینگ با این موضوع چیست و چگونه است؟

هنگام راه‌اندازی کمپین بازاریابی، تیم مالی خود را درنظر بگیرید. اگر درکی درباره ارزش معیارهای انتخاب شده نداشته باشند، برای پیش بردن استراتژی مارکتینگ‌تان و رسیدن به رشد، کمکی از دستشان برنمی‌آید.

بنابراین تیم‌های مالی باید درباره چگونگی تاثیر دیجیتال مارکتیگ روی KPIهای تعیین شده بیشتر بدانند. اینکه چگونه تبلیغات اینستاگرام، کار روی SEO و دیگر تکنیک‌های بازاریابی روی شاخص‌های مشخص شده تاثیر می‌گذارند. پس به آن‌ها آموزش دهید. علاوه بر این، آن ها باید فراتر از KPIها بدانند و نسبت به تجزیه و تحلیل‌های دیجیتال مارکتینگ نیز درک داشته باشند. با داشتن چنین دانشی از طرف دیگر اعضای تیم، آن‌ها قادر خواهند بود که کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ را به طور مناسب تجزیه و تحلیل کرده و میزان هزینه و درآمد را اندازه‌گیری کنند. با این کار به ارزیابی هزینه‌های کمپین‌های آینده نیز کمک می‌شود.

دیوید کاین متخصص بازاریابی B2B و B2C سه دلیل درباره ارتباط تیم مالی با مارکتینگ بیان کرده است: بازاریابی امور مالی، بودجه این برای بازاریابی باید حفظ شود و موسسات مالی مانند بازاریابی تحلیلی فکر می‌کنند.

همانطور که کاین یاد می‌کند: «درک ماهیت استراتژیک کار تیم بازاریابی شما از سوی تیم مالی برای سرمایه‌گذاری بسیار مهم است.» با ایجاد چنین درکی، زمانی که مدیرعامل شرکت درباره بودجه بازاریابی،علت‌ها و میزان آن سوال می‌پرسد، تیم مالی می‌تواند با بیان دلایلی موجه مدیرعامل را قانع کند. در واقع این موضوع برای کل سازمان شفافیت ایجاد کرده و برای بخش‌های بازاریابی تسهیلات لازم را فراهم می‌کند که باعث افزایش تبدیل و سود می‌شود.

دیجیتال مارکتینگ ستون یک سازمان سالم است

این موضوع فقط درباره عصر دیجتال نیست و به مشتری نیز مربوط می‌شود. هر کسب و کار باید روی ارائه یک تجربه خوب و لذت بخش در هر کانال ارتباطی تمرکز کند.

به عبارت ساده، بازاریابی دیجیتال یک تابع حیاتی است که با اکوسیستم شرکت ارتباط عمیقی دارد. مشتریان هرگز نباید احساس کنند که از یک بخش به بخش دیگر منتقل می‌شوند. فروش، بازاریابی و خدمات مشتریان باید هماهنگ بوده و با هم کار کنند تا بتوانند تجربه‌ای جاری و سازگار ایجاد کنند.

تاثیر تیم فروش در دیجیتال مارکتینگ

از آنجا که فروش مانند بازاریابی به طور فزاینده‌ای به صورت خودکار انجام می‌شود، فروشندگان باید درباره تاکتیک‌های بازاریابی که در زمینه فروش هستند و این که آن ها چگونه کار می‌کنند، بدانند. به این معنی است تیم فروش از چگونگی اجرای موارد زیر توسط بازاریابی دیجیتال آگاه می‌شوند.

با استفاده از محتوای وبلاگ غریبه‌ها به بازدیدکنندگان تبدیل می‌شوند.

با استفاده از صفحات فرود مناسب، مخاطبان جذب میشوند.

با استفاده از ایمیل و مدیریت محتوا مخاطبان به سوی خرید هدایت می‌شوند.

با استفاده از نظرسنجی و راه کارهای مختلف، مشتریان را به مشتریان وفادار تبدیل می‌کنند.

بهترین راه برای اطمینان جریان کاربر در استفاده از کسب و کار، محصول و خدمات شما، همکاری بین فروش و بازاریابی است. این موضوع نیاز به پشتیبانی مشتریان توسط متخصصان دارد تا آن ها به سرعت و موثر به هر مشکل رسیدگی کنند. برای پشتیبانی مشتریان و ارائه خدمات بهتر و بیشتر، قسمت فروش باید روند کار شما را بدانند.

بسیاری از سازمان برای درک این ارتباطات نیاز به بازسازی دارند تا رهبری انتخاب شود که نسبت به اهمیت بازاریابی آگاه باشد. این بازسازی باید در راستای هماهنگ کردن استراتژی‌های فروش و بازاریابی باشد.

همانطور که جیسون وسبچر (Jason Wesbecher) مدیر اجرایی Mattersight می‌گوید بازاریابی و فروش اهداف مشترکی دارند. او گفته است که «شرکت‌ها باید کارهایی را برای ایجاد شفافیت بین بازاریابی و فروش، انجام دهند، با این کار تیم خط هدایتی را تصور خواهند کرد و از اینکه چه چالش‌هایی و کجا در این راه به وجود می‌آیند آگاه می‌شوند.» برای ایجاد تجربه بهتر در مشتری، این کار را انجام دهید.

شایستگی بازاریابی دیجیتال تیم را رقابتی‌تر می‌سازد

در نهایت هر کارمند کمپانی، باید از حیاتی بودن دیجتال مارکتینگ در چگونگی رشد برند و کسب و کار آگاه باشند. گروه بازاریابی دیجیتال در این زمینه آگاه‌تر هستند و بهتر می‌توانند این کار را انجام دهند. این هماهنگیها باید بین مدیران کمپانی و مدیران مارکتیگ ارتباط موثرتری را ایجاد کند.

در نهایت یادگیری مهارت‌های بازاریابی دیجیتال و به وجود آوردن یک فرهنگ آموزشی مداوم انگیزه‌های مناسب را برای هر کارمند ایجاد می‌کند. در نتیجه شرکت زنده و رقابتی خواهد شد.

نویسنده: زهرا جعفریان

چگونه یک طرح بازاریابی رسانه های اجتماعی برای خود ایجاد کنیم؟

طرح بازاریابی برای رسانه های اجتماعی

باید توجه داشت که رسانه های اجتماعی یک موجود زنده هستند و برای استفاده از آنها باید یک طرح و یک ایده داشته باشید. چه شما از قبل یکی از آنها را دارید یا اینکه می خواهید تازه با آنها شروع به کار کنید در اینجا راهنمایی های لازم برای ایجاد یک طرح بازاریابی رسانه های اجتماعی بسیار مفید به شما ارائه شده است.و شما را در این راه کمک میکنیم.

The best article of digital marketing

دیجیتال مارکتینگ۱

 

10قانون بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی

۱. انتخاب کنید:

 لازم نیست که شما تمام شبکه های اجتماعی را داشته باشید ( در اینصورت ممکن است به سندروم شی براق گرفتار شوید) ، پس آن شبکه ایی را که برای شما و مخاطبانتان مهمتر است را انتخاب کنید. در هنگام انتخاب یک شبکه سه چیز را باید در نظر داشته باشید :

۱) زمان: چه مدتی را را می توانید به هر شبکه اجتماعی اختصاص دهید؟

۲) منابع : آیا شما تیمی برای بازاریابی رسانه های اجتماعی خود دارید؟ آیا شما منابع در دسترس برای ایجاد محتوای بصری برای اینستاگرام و یا پینترست دارید؟ چه ابزارهایی در دسترس دارید؟

۳) مخاطبان : مشتریان باالقوه شما بیشتر کجاها هستند؟

در هنگام انتخاب شبکه های اجتماعی به زمان ، منابع و مخاطبان خود فکر کنید.

۲. تکمیل کردن:

زمانیکه شبکه اجتماعی مورد نظر خود را انتخاب کردید، زمانی را برای تکمیل پروفایل خود اختصاص دهید. داشتن برند و تصویرهای مناسب نشان دهنده آمادگی شما برای کسب و کار می باشد. فقط مقادیر و اندازه های زیر را به یاد داشته باشید:

 • تصویر کاور فیس بوک : ۸۵۱ x 315 px
 • تصویر هدر توییتر : ۱۵۰۰ x 500 px
 • تصویر هدر لینکداین : ۱۴۰۰ x 425 px
 • تصاویر اینستاگرام : ۶۴۰ x 640 px

۳. پیدا کردن:

اگر شما در حال ارسال محتوا به شبکه های اجتماعی هستید ، نیاز به یک صدا و لحن از پیش تعیین شده دارید. شما نمی توانید بدون هیچ ایده ایی به ارائه آنچه که برای گفتن دارید بپردازید ، این درست مانند در تاریکی تیر اندازی کردن است.

سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

 • تمایل دارم که برند من چه نوع شخصیتی داشته باشید؟
 • برند من با مشتری چه رابطه ایی داشته باشد ؟
 • آیا شرکت های دیگری با شخصیت مشابه با ما وجود دارند؟
 • می خواهید که مشتریانتان چگونه درباره برند شما فکر کنند؟

صدا (voice) بیانیه ماموریت است و لحن (tone) اجرای این ماموریت است.

شما باید یک صدا و لحن داشته باشید.

از خود بپرسید : می خواهم برند من چه شخصیتی داشته باشد؟

۴. استراتژی:

شما شبکه اجتماعی خود را انتخاب کرده اید ، پروفایل خود را تکمیل نموده اید و یک صدا و لحن دارید ، حالا باید چه کاری انجام دهید؟ یک طرح بدون استراتژی به هیچ جایی نمی رود ، و آنچه که برای شما کار می کند ممکن است برای افراد دیگر کار نکند.

استراتژی بر حسب لزوم از سه قسمت اصلی زیر تشکیل شده است:

۱)مطالب شگفت انگیز:

محتوا باید متکی بر تصویر باشد (چیزی که همه ما می دانیم)، اما سعی کنید از سیستم اشتراک گذاری ۴:۱  استفاده کنید:

۱- آغاز با ۵ نوع اصلی از بروز رسانی ها : لینک ها ، تصاویر ، نقل و قول ها ، بروز رسانی ها و اشتراک گذاری.

۲- انتخاب بروز رسانی اصلی : نوعی از بروز رسانی است که  از محتوای گوناگونی تشکیل شده است.

۳- ایجاد نسبت اشتراک گذاری ۴:۱ : به ازای هر ۴ بروز رسانی اصلی ، یک نوع متفاوتی را انتشار دهید. ( مثلا هر لینک یک تصویر)

۲) فرکانس (تناوب ) ایده آل:

اگرچه ممکن است عوامل متعددی فرکانس ارسال شما بر روی شبکه های اجتماعی را تغییر دهد ، اما دستورالعمل هایی برای هر شبکه اجتماعی وجود دارد: