برندسازی در شبکه های اجتماعی

متد برندسازی در شبکه های اجتماعی

با دیجیتال مارکتنیگ سایان حرفه ای شوید…

امروزه یکی از بزرگترین گام های برند شدن یک فرد ، یک کمپانی ، یک شی و یا هر چیز دیگری می باشد ، شبکه های اجتماعی امروزه توسط حداقل ۱ میلیارد نفر در سراسر دنیا استفاده می شود ، یعنی یک هفتم جمعیت دنیا ، پس برای این که  خود را هم برند کنید ، باید از شبکه های اجتماعی استفاده نمانید ،  این اینفوگرافیک نوعی کروکی برای راهنمایی شماست.

برندسازی در شبکه های اجتماعی به بیان رسا، شاخه ای از بازاریابی اینترنتی است که در آن افراد، بازاریابان و کسب و کارها، با استفاده از شبکه های اجتماعی متعدد سعی دارند به شهرت آفرینی، افزایش و همه گیر کردن نام تجاری و پیام تجاری شان به هدف افزایش سود و در آمد زایی، دست یابند.

از آنجاییکه که شبکه های اجتماعی به راحتی در دسترس همگان قرار گرفته شده و در میان خانواده ها نفوذ پیدا کرده اند، امروزه از این رسانه ها به عنوان یکی از ابزارهای مهم و پرقدرت در بازاریابی اینترنتی و برندسازی نام برده می شود که از طریق آن، برندها می توانند به سادگی و با هزینه ای مقرون به صرفه نسبت به روش های سنتی، پیام، اهداف و برنامه های خود را به راحتی در اختیار کاربران و مخاطبان هدف قرار دهند و جایگاه مناسب و ویژه ای را در برابر جامعه برای برند خود ایجاد نماید.

یکی از ویژگی های مهمی که توسط بازاریابی مبتنی بر شبکه های اجتماعی از آن یاد می شود، ایجاد زنجیره انتقال پیام در قالب کاربر به کاربر می باشد. بدین صورت که با استفاده از اشتراک محتوا و جلب توجه کاربران، پیام خود، شرکت، سازمان، برند را به سرعت هرچه تمام به جامعه هدف خود رسانده و آنها را ترغیب به اشتراک گذاری آن محتوا کرد.

از آنجاییکه پیام مورد نظر از طریق این زنجیره به نوعی بصورت دهان به دهان از طریق کاربران منتشر و پخش می شود، حس اعتماد در میان کاربران مرتبط بوجود خواهد آمد که ارزش پیام را بیش از پیش کرده و بصورت غیرمستقیم بر مخاطب تاثیر خواهد گذاشت و در این میان شرایطی فراهم خواهد شد تا از مخاطبان بالقوه و بالفعل مورد نظر بهره برداری گردد.

طبق گزارشی که اخیراً توسط موسسه نیسلن منتشر گردیده است، بیش از ۷۰ درصد از شرکت ها و برندهای بزرگ دنیا برای تاثیرگذاری بر جامعه هدف و مخاطب خود و همچنین دیده شدن بیشتر برند، از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و با استفاده از روش های خلاقانه، به پرورش و ترویج آگاهی نسبت به برند خود در میان کاربران می پردازند.

Image result for ‫امروزه یکی از بزرگترین گام های برند شدن یک فرد ، یک کمپانی ، یک شی و یا هر چیز دیگری می باشد ، شبکه های اجتماعی امروزه توسط حداقل ۱ میلیارد نفر در سراسر دنیا استفاده می شود ، یعنی یک هفتم جمعیت دنیا ، پس برای این که خود را هم برند کنید ، باید از شبکه های اجتماعی استفاده نمانید ، این اینفوگرافیک نوعی کروکی برای راهنمایی شماست.‬‎

هدف بازاریابان در شبکه های اجتماعی:

این است که بتوانند از پر جمعیت ترین پاتوق های آنلاین، به منظور شناخت بیشتر مشتری، و توسعه کسب و کار دست پیدا کنند تا بتوانند فروش خود را رونق بخشند.

یک بازاریاب موفق در شبکه اجتماعی به دنبال این است که محتوایی دیجیتالی تولید کند ، که آمیخته با پیام تجاری سازمان باشد و برای کاربران نیز جالب باشد تا بتواند از این طریق کاربران را ترغیب به نشر مطالب و در نتیجه انتشار برند نماید.

امروزه استفاده از شبکه های اجتماعی در ایران گستردگی فراوانی داشته است و در این راستا شاهد آن هستیم که صنایعی همچون صنایع دستی و محصولات هنری از طریق رسانه هایی همچون اینستاگرام به فروش بالایی دست یافته اند که این اتفاق نشانگر نقش ویژه استفاده از شبکه های اجتماعی در معرفی کسب و کار و افزایش فروش می باشد.

قدرت شبکه های اجتماعی را می توان در راه اندازی کمپین ها مشاهده نمود. شاید تا بحال کمپین های تبلیغاتی موفق زیادی را که در شبکه های اجتماعی راه اندازی شده اند را دیده باشید و حتی خود شما هم به عنوان یکی از مشارکت کننده ها در آن حضور پیدا کرده باشید.

راه اندازی کمپین های تبلیغاتی یکی از روش های ویژه ای است که امروزه بازاریابان اینترنتی جهت توسعه و آگاهی برند و آشنایی با محصولات برند از آن به عنوان یک ابزار ویژه استفاده می کنند.

 

Science PAD چیست ؟

Science PAD چیست ؟

ساینس پد

ساینس پد

به مجموعه فعالیت هایی که در زمینه علمی برای ارائه بهتر نتایج، تحقیقات و پژوهش های صورت گرفته ساینس پد Science PAD گفته میشود. در واقع دروازه تبدیل دانش به نتیجه و ثروت است.

واژه Science PAD  از کجا آمده است ؟

این واژه برای اولین بار توسط تیم استارت آپ علمی شو به حوزه استارت آپ ها و فضای تجارت الکترونیک وارد شد.

Science PAD مخفف:

Present

Advertising

Digital marketing 

ارائه، تبلیغات، و دیجیتال مارکتینگ در حوزه علمی می باشد.

ساینس پد به مجموعه ای از خدمات گفته میشود که می توان به کمک آن دانش را تبدیل به ثروت نمود.  در این نوع استارت آپ ها ارائه اختراعات، مقالات،طراح های صنعتی، موشن گرافیک، انیمیشن، تبلیغات و برند سازی محصولات دانش بنیان، طراحی وب سایت، بازاریابی شبکه های اجتماعی، ایمیل مارکتنیگ، اس ام اس مارکتنیگ، سئو، محتوا گذاری، کار گزاری و ده ها خدمات دیگر در زمینه علمی پژوهشی تعریف میشود.

روند پوست اندازی پری دریاییِ قهوۀ استارباکس

روند پوست اندازی پری دریاییِ قهوۀ استارباکس

Starbucks logo

استارباکس را به خاطر قهوه‌هایش می‌شناسیم و بس
استارباکس بیش از چهل سال است که همراه لحظه‌های مشتریان اش علاوه بر قهوه به آنها حس اعتماد و آرامش تقدیم می‌کند.
در حال حاظر نزدیک به ۱۷ هزار فروشگاه در بیش از ۵۵ کشور در سراسر دنیا به عرضه محصولات خود می‌پردازد.

منبع: آیمارکتور

مراحل ساخت و طراحی هویت برند

مراحل ساخت و طراحی هویت برند

brand identity
یکی از افتخارات هر گرافیستی انجام طراحی یک نشان تجاری است که در زمانی که برای عموم رونمایی می‌شود یک تجربه تمام عیار را به ارمغان می آورد.
اما در اکثر مواقع تنها طراحی یک نشان یا لوگو کفایت نمی‌کند، زیرا یک سازمان با تمام لایه‌های مدیریتی و سیاستی خود علاوه بر یک نشان نیاز به یک نام تجاری با شخصیت، هویت و دربرگیرنده اهداف سازمان دارند.
در اولین بخش از این مقاله به رابطه بین نام تجاری، هویت و نشان تجاری (آرم) می‌پردازیم.

نام تجاری، هویت تجاری و آرم (Brand vs. Identity vs. Logo)
relationship
نام تجاری به درک بصری و بازخورد احساسی و هیجانی از محصولات و خدمات سازمان وابستگی دارد؛ همچنین به نوع محاورۀ مشتریان با یکدیگر دربارۀ شرکت و چگونگی نقل قول و انتشار آن نیز وابسته است.
یک نام تجاری مجموعه‌ای از انتظارات، خاطرات ، داستان‌ها و روابط است که به اتفاق یکدیگر ، منجر به تصمیم مصرف‌کننده برای انتخاب یک محصول یا خدمات می‌شود.
هویت یک حالت منسجم از کلیه عوامل بصری (و البته احساسی) است که عبارتند از : بسته بندی، پیام ها، پروژه‌های دیجیتال، رایحه، رنگ و غیره.
لوگو در مرکز این دیدگاه بصری قرار دارد بطوری که مشتریان بتوانند به وجه تمایز بین محصولات یک برند تجاری را شناسایی کنند، به اشتراک بگذارند و همچنین آن برند را به خاطر بسپارند.

معمولاً آرم یا لوگو به صورت یک نشان(ساین) یا تایپوگرافی(لوگوتایپ) و یا متشکل از هر دو(لوگو) طراحی می‌شود،در تصویر زیر می‌توانید اصول پنجگانۀ طراحی لوگو را ببینید:
logo-design

و حال بپردازیم به فازهای عملیاتی برای طراحی هویت برند:
فاز اول : ( پژوهش، شخصیت برند و آغاز طراحی – Research, Vision & Design Brief )
phase1
مهمترین بخش مربوط به عمق تحقیقات بازاریابی و اندازه شرکت می‌شود که هدایت کننده و ستون اصلی ادامه روند پروژه است که در ذیل به سوالات بنیادی جهت کشف روش‌های کمی و کیفی آن می‌پردازیم:
– درک مخاطبین از محصولات و خدمات شما در مقابل رقبا در بازار ؟
– موقعیت نام تجاری شما چیست؟ جواب‌هایی برای سوالاتی مانند: چه چیز، چگونه، برای چه کسی، کجا، چرا و چه زمانی؟
– مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ محصولات و خدمات شما، کجا با مشتری ارتباط بر قرار می‌کنند؟ و این ایجاد ارتباط کجا و چگونه به کمک شما می‌آید که مشتری به شما فکر کند و یا محصول شما را انتخاب کند؟
– محصول شما و مواد تشکیل دهنده و فرایند ساخت آن چیست؟
– ارزش، سود و رسالت محصول شما چیست؟
– چشم‌انداز برند شما چیست؟
– و همچنین موضوعات مرتبط با هویت برند می‌تواند مواردی از این قبیل باشد: آگاهی از بازار ، ارزش مصرف‌کننده، درک نام تجاری در مقابل رفتار مصرف کننده و همچنین تغییرات همیشگی تمایلات مربوط به ارتباطات نام تجاری و مصرف کننده.

فاز دوم : ( لوگو، هویت، و راهنما – Logo, Identity, & Guidelines )
phase2

پس از فاز تحقیقاتی اول و تهیه یک تعریف مختصر درباره طراحی، نوبت به شروع طراحی لوگو و هویت سازی است:
– آرم یا لوگو
example-itv
طبق روال معمول اولین قدم در طراحی آرم با اتود زدن‌های دستی بر روی کاغذ است که این طرح‌ها شاید ۱۰۰ ها بار تکرار شود تا جهت تائید نهایی و اجرای دیجیتال آماده شود.

– ساختار و روش هویت سازی
identitysystem-1-handsomecoffee
معمولاً ساختار و روش هویت سازی پس از پایان کار طراحی آرم آغاز می‌شود.
هویت سازی مانند یک زبان بصری در لوگو نمایان می‌شود و بهترین نوع طراحی به گونه‌ایی باید باشد که علاوه بر داشتن ساختاری ثابت پویایی لازم را داشته باشد.
خط‌مشی یک لوگو شامل شکل، فونت، رنگ و طرح‌بندی آن می‌شود که باعث می‌شود لوگو شخصیت پیدا کند.
brandguidelines-bestbuy
ساختار هویت برند به‌گونه‌ای تنظیم می‌شود که حتی محل استفاده و اندازه لوگو در جاهای مختلف، فونت و رسم‌الخط بکار رفته در بسته بندی و هرجای دیگر در آن لحاظ شده باشد.
بهتر است راهنمای استفاده از برند (کتابچۀ برند) را در اختیار افرادی قرار دهید که می‌خواهند لوگو را استفاده یا منتشر کنند (چاپخانه، شرکت‌های پیمان‌کار و …)

فاز سوم : ( نظارت و به‌روز نگه‌داشتن نام تجاری – Monitoring & Rebranding )
rebrand-examples
در آخر بعد از تولد هویت نام تجاری و معرفی آن، میبایستی آنرا مانند موجودی که زنده است و نفس می‌کشد و چه تقابلی با مشتریان دارد زیر نظر داشت.
در نهایت با صرف‌نظر از زمان در صورتی که بازار هدف شما تغییر کرد و یا محصولات شما دستخوش تغییر شدند زمان آن رسیده است که شما هویت تجاری‌تان را عوض کنید و اصلی ترین دغدغه شما باید این باشد که با حفظ نزدیکی و همسانی، علامت تجاری جدید را خلق کنید که مشتری آنرا به یاد بیاورد.

چند نمونه از راهنمای هویت برند مربوط به شرکت‌های مختلف را ببینید:
کتابچه برند شرکت اپل
کتابچه برند شرکت والمارت
کتابچه برند شرکت مایکروسافت

منبع: آیمارکتور

از چیپوتله تا Chipotle ، کپی‌برداری از نام تا غذا

از چیپوتله تا Chipotle ، کپی‌برداری از نام تا غذا

از ایالات متحده آمریکا تا ایران، رستورانی که به دنبال یک لقمه مکزیکی می‌گردد!
chipotle-banner
رستوران‌داری بی بروبرگرد یکی از اون کارهای پُر سود این روزها در کشور است که البته بی‌شک مصائب خودش را هم دارد.
اما بهتر نیست این روزها که داریم سعی می‌کنیم بروز باشیم و به ارائه خدمات خوب برای مشتریان بپردازیم (حداقل ژستش رو خوب بلد هستیم) یک مقدار خلاقیت هم چاشنی این خوراک کنیم تا همه چیز در کنار هم دلپذیر شود، هم برای صاحبان رستوران هم برای مشتریان!
chipotle-logotype
اگر در سطح شهر تهران گشتی زده باشید و اهل رستوران رفتن باشید، حتماً نام رستوران چیپوتله را شنیدید. یک لقمه مکزیکی تند و خوشمزه که توانسته در طول یکسال و چندی طول عمر فعالیتش، مشتریان خود را راضی کند، اما به چه قیمتی!
chipotle fastfood
اما حقیقت این است که چیپوتله نام رستوران زنجیره‌ای در آمریکاست که در چند کشور دیگر نیز شعبه دارد و به ارائه غذاهای مکزیکی می پردازد و البته در ایران هم نمایندگی ندارد، حداقل تا الان که نداشته!
chipotle-store
محصولاتی که در این رستوران ارائه می‌شود با دیگر رستوران‌ها متفاوت است و همیشه بر مواد اولیۀ طبیعی تاکید دارد و برخی از محصولات را به صورت سلف‌سرویس ارائه می‌کند، در اصل این شمائید که برای خودتان لقمه می‌گیرید، آن هم با طعم مکزیکی.

بد نیست داستان چیپوتله را از زبان خودش و در یک ویدئو ببینیم:

اما سوالی که پیش می‌آید این است که چرا یک رستوران در شهری به این شلوغی، با این همه زحمت و انرژی و صدالبته هزینه‌های زیاد برای سرپا ماندن، نام یک رستوران آمریکایی را با افتخار یدک می‌کشد؟
بهتر نیست که این همه انرژی و هزینه را صرف ساخت یک برند شخصی بکنیم تا کپی‌برداری از یک برند فرنگی!

اگر نگاهی به تجربیات رستوران‌های موفق داخلی که از نام منحصربه‌فرد خودشان استفاده کرده‌اند، همچون هایدا، شیلا، بوف، پلاک، نائب و … داشته باشیم، مطمئناً خواهیم دهید که الزاماً کپی‌برداری از یک برند فرنگی حکم موفقیت را امضا نمی‌کند و برعکس استفاده از برند ایرانی ما را محکوم به شکست نمی‌کند!

شاید فراموش کردیم که عامل موفقیتِ همان برندهای فرنگی نیز خلاقیت در محصولات و ارائه خدمات به مشتریان خود است و نه کپی‌برداری!
chipotle-sandwich

منبع: آیمارکتور

فیلیپس هویت برند خود را بروز کرد

فیلیپس هویت برند خود را بروز کرد

پس از تغییراتی که این روزها در مورد هویت بصری برندهای مختلف شنیده می‌شود، برند فیلیپس نیز اقدام به تغییر در هویت برند خود کرده‌است.
فیلیپس همانند برخی برندهای محبوب دیگر همچون یاهو، که برای تغییر لوگوی خود یک کمپین ۳۰ روزه برای تغییر لوگوی خود در نظر گرفته بود، با کمک گرفتن از علاقه‌مندان خود در شبکه‌های اجتماعی (فیسبوک و توئیتر) اقدام به رونمائی از هویت جدید برند خود کرده‌است.
philips uncover
در این کمپین که با نام “uncover Philips” در طی دو روز برگزار شد بیش از ۱۴۶۰۰ نفر شرکت کردند و با حساب کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی پیکسل‌های مختلف لوگوی جدید فیلیپس را روشن کردند.
philips-logo-banner
و البته شعار (Slogan) فیلیپس نیز تغییر کرد، شعار برند فیلیپس که تا قبل از این “Sense and Simplicity” بود، حالا بروز شده است و با روحیه جدید هویت برند همخوانی پیدا کرده است:
innovation-you
بهتر است در زیر نگاهی بیاندازیم به تاریخچۀ تغییرات لوگوی فیلیپس از ابتدا تاکنون:
philips_shield_wordmark
نکته جالب در مورد لوگوی فیلیپس این است که از سال ۱۸۹۸ تا کنون این نام تجاری هر تغییری که در لوگوی خود ایجاد کرده است اما همچنان تمامی کارکترهای این برند با حروف بزرگ و در کنار یکدیگر قرار دارند.

نظر شما در مورد تغییرات جدید لوگوی فیلیپس چیست؟

منبع: آیمارکتور

از کپی‌‌برداری لوگو های دیگران دست بردارید

از کپی‌‌برداری لوگو های دیگران دست بردارید

فراموش نکنید اولین اصل برای طراحی لوگو خلاقیت است نه کپی‌کاری!
این موضوع چیزی نیست که از کسی پنهان باشد، اما خیلی بد است که خودتان را صاحب یک اثر بدانید و آن را به یک شرکت یا سازمان بفروشید غافل از این که کسی هست که شما را نظاره کند و خدائی نکرده لقب دزد به شما بدهد!
harrods-logo
به‌تازگی وب‌سایتی به نام لوگوتیف Logothief راه‌اندازی شده‌است و کار آن هم گرفتن مُچ برخی از طراحان عزیزی‌ست که نسبت به استفاده خلاقانه در طراحی لوگو بهره می‌برند، البته خلاقیت از جنس کپی‌برداری!
برای مشاهده وب‌سایت لوگوتیف کلیک کنید.
logothief-banner
شاید کمی قبل از این، وقتی از یک لوگوی اون‌ور آب کپی‌برداری عمدی یا سهوی می‌شد کمی طول می‌کشید که صدای کسی در بیاید و پرچم دزدی به دست بگیرد، اما این روزها بهتر است خوب حواستان را جمع کنید، چرا که کافی است لوگویی که شما طراحی کرده‌اید را گوگل کنند!
saipa-logo
فراموش نکنید که این اشتباهات صرفاً مربوط به دوستان نسبتاً گرافیست این‌ور آب نمی‌شود و خیلی هم به سابقۀ طراحی و حرفه‌ای‌گری کپی‌بردار محترم ربطی ندارد!
اگر این‌بار خواستید لوگو طراحی کنید، به یاد داشته باشید که ایده گرفتن از لوگوهای دیگران هیچ اشکالی ندارد، اما باور کنید ایده گرفتن با کپی کردن کمی فرق می‌کند!

منبع: آیمارکتور

نمونه‌هایی از راهنمای هویت برند Brand Identity

نمونه‌هایی از راهنمای هویت برند Brand Identity

به این فکر کنید که یک محصول هر روز با یک شکل و ظاهر عرضه شود یا به قول معروف هر روز رنگ عوض کند! یا اینکه یک محصول یا خدمت در محله و شهر شما به یک شکل ارائه شود و در چهار تا محله آن‌طرف‌تر و در شهرهای مختلف به گونه‌ای دیگر!

این‌ها اشتباهاتی است که قبل از این توسط شرکت‌ها و برندهای مختلف در دنیا رُخ داده است و چیزی نیست که بتوان گفت برای کسی اتفاق نیافتاده است. اما همین اشتباهات منجر به خلق مبحثی شد که این روزها به یک دانش تبدیل شده‌ است و نام آن هویت برند است.
t-brant
داشتن یک راهنمای استفاده از هویت برند در تمام دنیا یک امر ضروری و لاینفک از کسب‌وکار است، چیزی که چندی است در ایران نیز مورد توجه قرار گرفته و برخی شرکت‌ها و نام‌های تجاری خود را با آن درگیر کرده‌اند.

اگر شما صاحب یک برند، شرکت، محصول و یا خدمت هستید، پیشنهاد می‌کنم از همین حالا به فکر تعریف خطوط قرمز در چگونگی استفاده از برند تان را آغاز کنید. البته فراموش نکنید که راهنمای استفاده از هویت برند یک آیه نیست که بروز نشود، برعکس در دوره‌های زمانی چند ساله خود را بروز کنید.

آیتم‌هایی که در تهیه یک کتابچه راهنمای هویت برند استفاده می‌شود بسیار متنوع هستند و این روزها از مرز موضوعاتی همچون تصویر، نوشته، دکور، صدا و رایحه نیز پا را فراتر گذاشته‌اند.
brand-identity

بهتر است برای آشنایی بیشتر، مجموعه‌ای از راهنمای هویت برند‌های مختلف را مشاهده کنید:

کتابچه راهنمای هویت برند ادوبی Adobe corporate brand guidelines
کتابچه راهنمای هویت برند آلبرتا Alberta corporate identity manual
کتابچه راهنمای هویت برند اپل Apple identity guidelines
کتابچه راهنمای هویت برند شرکت شیمیائی بسف BASF summary of corporate design policy
کتابچه راهنمای هویت برند فروشگاه زنجیره‌ای بست‌بای Best Buy brand identity
کتابچه راهنمای هویت برند دانشگاه بوستون آمریکا Boston University brand identity standards
کتابچه راهنمای هویت برند آنتی ویروس بیت‌دیفندر Bitdefender brand guidelines
کتابچه راهنمای هویت برند شورای بریتانیا British Council brand guidelines
کتابچه راهنمای هویت برند سیسکو Cisco logo usage and guidelines
کتابچه راهنمای هویت برند شبکه اجتماعی فیسبوک Facebook brand assets
کتابچه راهنمای هویت برند نوشیدنی هینکن Heineken company visual identity
کتابچه راهنمای هویت برند آی‌تریپل‌ای IEEE brand identity guidelines
کتابچه راهنمای هویت برند مسترکارت MasterCard brand center
کتابچه راهنمای هویت برند میل‌چیمپ MailChimp brand assets
کتابچه راهنمای هویت برند مرورگر فایرفاکس Mozilla Firefox branding
کتابچه راهنمای هویت برند مایکروسافت Microsoft corporate logo guidelines
کتابچه راهنمای هویت برند سیستم عامل ابونتو Ubuntu brand guidelines
کتابچه راهنمای هویت برند دانشگاه کالیفرنیا University of California brand guidelines
کتابچه راهنمای هویت برند فروشگاه زنجیره‌ای والمارت Walmart brand guidelines
کتابچه راهنمای هویت برند گوگل اندروید Android brand visual guidelines
کتابچه راهنمای هویت برند خودروسازی فورد Ford Brand Book
کتابچه راهنمای هویت برند دانشگاه هوستون University of Houston Brand Identity
کتابچه راهنمای هویت برند ایسوس Asus Brand Guidlines
کتابچه راهنمای هویت برند خودروی لکسوس Lexus Brand Identity
کتابچه راهنمای هویت برند دانشگاه لوئیس‌ویل Brand Graphic Policy
کتابچه راهنمای هویت برند آنتی‌ویروس اف‌سکیور Brand Identity Guidelines

هویت برند (Brand Identity) تداعی کننده چهره و شخصیت یک نام تجاری‌ است.
hdr-brand-identity
اگر شما هم نمونه‌های از هویت بصری برندهای ایرانی یا خارجی را می‌شناسید در همین‌جا اعلام کنید تا دیگران از آن بهره‌مند شوند

منبع: آیمارکتور

۱۵ لوگوی مشهور که در سال ۲۰۱۳ تغییر چهره دادند

۱۵ لوگوی مشهور که در سال ۲۰۱۳ تغییر چهره دادند

سال ۲۰۱۳ از آن سال‌هایی بود که روند تغییرات بزرگی در طراحی، خلاقیت و … را شاهد بود. طراحی مینیمال ( Minimalistic design ) و طراحی تخت ( Flat Design ) دو نمونۀ اصلی از تغییرات طراحی در سال ۲۰۱۳ بود.
همین تغییرات باعث شد تا برندهای کوچک و بزرگ به فکر به‌روز کردن لوگو و هویت بصری برند خود بیافتند.
famous-logo
تغییر در لوگوی یک شرکت کاری است که حساسیت بالایی را برای مدیران مجموعه ایجاد می‌کند اما حقیقت این است که نفوذ طراحی مینیمال و تخت آنچنان وسیع و اثرگذار بوده است که مدیران شرکت‌ها نیز لزوم تغییر و به‌روز کردن لوگوی خود را احساس کرده‌اند. برای مثال چند ماه پیش فیلیپس لوگوی خود را در یک کمپین اجتماعی به‌روز کرد.

بیایید نگاهی بندازیم به بازطراحی چهره ۱۵ تا از لوگوهای مشهور که در این موج تغییرات افتاده‌اند:

فایرفاکس با آن روباه محبوب خود همچنان در بازار مرورگرها در حال رقابت است. لوگوی جدید فایرفاکس با حفظ اصالت خود به سوی سادگی و تفکیک رنگ‌ها پیش‌رفته است. شاید این یک تغییر عمده و جسورانه نبوده اما نمود طراحی مدرن را القا می‌کند.
firefox
لوگوتایپ اینستاگرام Instagram نیز با حفظ شخصیت قبلی بسیاری از پیچیدگی‌های خود را از دست داده و در عین حال محکم‌تر و قابل اعتماد‌تر شده است. همچنین طراحی آن با حذف المان‌های بسیار ریز باعث شده تا در فضاهای کوچک همچون اسمارت‌فون‌ها نمایشی جذاب‌تر از خود ارائه دهد.
instagram
یاهو Yahoo بسیار جرأت به‌خرج داد و در یک کمپین سی روزه نسبت به تغییر لوگوی خود بعد از سال‌ها اقدام کرد. تغییر در ساختار کلی لوگو و رنگ اصلی آن سبب شد هویتی جدید از این برند در ذهن مخاطبان ایجاد شود.
yahoo
گوگل Google لوگوی خود را ساده کرد. البته با توجه به بازی‌هایی که گوگل با لوگوی خود می‌کند این تغییر آنچنان هم سروصدا نکرد اما بطور واضح نمودی از طراحی فلت را در آن شاهد هستیم، حذف سایه و ترکیب‌بندی رنگ اصلی‌ترین تغییرات لوگوی گوگل بود.
google
موتورولا Motorola با تغییراتی هم در نشان هم در لوگوتایپ خود مواجه شد. پس از خرید توسط شرکت گوگل تنوع رنگی در حلقۀ نشان موتورولا نمایان شد و نوشتۀ لوگوتایپ هم به حروف کوچک تبدیل شد.
motorola
میل‌چیم MailChimp هم بیشتر به بازسازی و اصلاح ساختار لوگوی خود پرداخت. مرتب کردن حروف و سبک‌تر شدن وزن لوگو از عمده‌ترین تغییرات آن است.
mailchimp
مال‌اف‌آمریکا Mall Of America یکی از بزرگترین فروشگاهای خرده‌فروشی دست به یک دگرگونگی زد و پوست انداخت. شاید بتوان گفت تمام این تغییرات برای همسو شدن با شعار “always new” است. سادگی، به‌روز بودن و شفافیت در رنگ‌ها از ویژگی‌های این لوگوی جدید است.
moa
کانال انیمال‌پلنت دیسکاوری Animal Planet دست به تغییری زده است که نه فلت است و نه مینیمال، اما خلاقانه! حذف حرف M و جایگزین کردن حیوانات مختلف جای آن ایده‌ای است که لوگوی جدید از آن پیروی می‌کند.
animal-planet
ای‌بی eBay هم همانند یاهو بعد از سال‌های زیادی لوگوی خود را به‌روز کرد تا از قافله عقب نمانده و به بازار نشان دهد که همچنان جاه‌طلبانه در حال پیشروی‌ست. این تغییر لوگو پس از ۱۷سال اتفاق افتاد.
ebay
شاید لوگوی وندی Wendy’s در ظاهر تغییر آنچنانی در المان‌های اصلی خود نداده است اما حذف حصار و فارغ شدن از محدودۀ قبلی از ویژگی‌های این تغییر لوگو است. این تغییرات من را یاد تغییر لوگوی استارباکس می‌اندازد.
wendys
بینگ bing موتور جستجوی مایکروسافت لوگوی خود را به‌روز که نه، کاملاً تغییر کرده است. رنگ و لوگوتایپ و اضافه شدن نشان از ویژگی‌های این لوگوی جدید است.
bing
مجلۀ موزیک بیلبورد Billboard تمامی حروف لوگوی خود را کوچک کرد و برخلاف دیگران سعی بر این کرده است تا لوگویی حجیم‌تر ایجاد کند.
billboard
دل‌مونته Del Monte لوگوی خود را ساده‌تر کرده است. لوگوی جدید با حفظ روحیۀ قبلی، حذف خطوط اضافه و سایه‌ها با مخاطب خود ارتباطی ساده و سریع‌تر دارد.
delmonte
لوگوی قدیمی پی‌اند‌جی P&G ترکیبی از ماه و ستاره بود که بعدها حذف شد، اما به نظر می‌رسد لوگوی جدید این شرکت سعی کرده است به المان‌]ای قبلی خود بازگردد و در دایره‌ای به همراه هلالی از ماه نمایان شده است.
pg
رستوران هوترز نیز سعی کرده است بعد از سال‌ها با حفظ المان‌های لوگوی خود تنها جغد افسانه‌ای خود را به‌روز کند.
hoot

شما هم اگر لوگویی را می‌شناسید که لوگوی خود را به‌روز کرده است بنویسید تا دیگران با آن آشنا شوند.

منبع: آیمارکتور

تأثیر شخصیت مدیر در هویت برند و محصولات‌

تأثیر شخصیت مدیر در هویت برند و محصولات‌

برای آنکه در برندینگ و کسب‌وکارتان ممتاز باشید باید رفتار و شخصیت شما فرای رقیبان‌تان باشد بطوری که مزیت‌های شخصیتی شما در کسب‌وکارتان رسوخ کند و باعث رشد برند شما در بازار رقابتی امروز گردد و تیمی پرورش دهید که همراستا با شما باشد.
brand-manager
به‌عنوان مثال شرکتی را در نظر بگیرید که مدیر اجرایی آن کاملاً شخصیتی قاطع و یک‌کلام دارد، وقتی که به بدنه فروش شرکت نیز دقت کنید، سیاست‌های فروش با کمترین انعطاف، برنامه‌ریزی و اجرا می‌شوند. همچنین قراردادها کاملاً یکطرفه بسته شده و در نهایت مشتری‌ست که در همه حال با شرکت کنار می‌آید و به‌وضوح می‌توان شخصیت مدیران ارشد اجرایی را در رفتار برند آن سازمان مشاهده کرد.
برای درک این مسأله بهتر است چند برند از محصولات مشابه را در کنار هم مقایسه کنید، هر حسی از قبیل تنوع، خلاقیت، زیبایی، سادگی، هیجان، لوکس بودن و … که به شما منتقل می‌شود ریشه در تفکر مدیران تولید‌کننده آنها دارد.

در ذیل سه نکته را بررسی می‌کنیم که باعث رشد و تمایز شخصیت شما می‌شوند:

۱- به خوب قانع نباشید.
همیشه به بهترین قانع باشید و نه به خوب. زمانی که خط فکری شما برای بهترین شدن پرورش یابد به سهولت می‌توانید بهترین‌ها را تولید و ارائه کنید و این موضوع به یک اصل در سازمان شما بدل می‌شود.
از اشتباهات هراس نداشته باشید.زیرا کاملا اجتناب ناپذیر است و به این نکته توجه داشته باشید که رفع اشتباهات میتواند به علت تجربه به دست آمده از آن، شما را در سبقت از دیگران کمک کند.با این تفاوت که اشتباهات را باید شما و تیم‌تان کشف کنید و نه رقبا و مخاطبین شما.
به یاد داشته باشید که اگر اشتباهی رُخ داد بدین معناست که در زمان و مکانی از مسیرتان خارج شده‎‌اید و بسرعت در بازگشت به مسیر و ترمیم آن بکوشید.
فرصت‌های بزرگ همه‌جا هستند و فقط باید این را از خود بپرسیم : چه شده که به چیزهایی که در حال حاضر باورشان داریم، اعتقاد پیدا کردیم!

۲- خود را درگیر چیزهایی فراتر از خودتان کنید.
تلاش کنید بخشی از یک اتفاق بزرگ باشید. این موضوع نه تنها به زندگی شما بُعدی جدید می‌دهد بلکه انگیزه‌ای می‌شود که شما به خاطر آن از خواب بیدار شوید.

۳-کاری را انجام دهید که شما را زنده نگاه می‌دارد.
وقتی آن چیزی که بدان عشق می‌ورزید را انجام می‌دهید، مسائل به چشم ناچیز می‌آیند.
چیزی را که دوست ندارید از انجامش خودداری کنید و در نهایتِ اعتماد‌به‌نفس کار جدید را شروع کنید. اگر کارهای جدید را شروع نکنیم هیچگاه متوجه نخواهیم شد که چه چیزهایی را دوست نداریم.
steve-jobs
چه مدیرانی را می‌شناسید که نام آنها همچون نام برندشان مشهور هستند؟!

منبع: آیمارکتور